Deneysel duodenum perforasyonunda basit kapama, basit kapama + omentoplasti ve fibrin yapıştırıcıyla onarım yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of simple closure, simple closure + omentoplasty and fibrin glue repair methods in experimental duodenal perforation
- Tez No: 501854
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİHMANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ Sıçanlarda, deneysel olarak duodenumun postpilorik bölgesinde oluşturulan perforasyonların tedavisinde basit kapama ve omentoplasti, basit kapama ve fibrin yapıştırıcıyla onarım yöntemleri karşılaştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışlmada Sprague-Dawley cinsi, ağırlıkları 210-240 gr arasında değiflen 30 adet erkek sıçan kullanıldı. Tüm deneklerde standart olarak, ketamin ve eter anestezisi altında duodenumun postpilorik alanında 2 mm çapında perforasyon oluşturuldu. Perforasyonlar, her biri 10 sıçandan oluşan üç grupta sırasıyla basit kapama ve omentoplasti, basit kapama ve fibrin yapıştırıcı ile onarıldı. Ameliyattan dört gün sonra sıçanların yaşamları derin eter anestezisiyle sonlandırıldı. Yara iyileşmesini değerlendirmek için patlama basınç ölçümleri yapıldı; yara bölgesindeki hidroksiprolin içeriği 560 nm'de absorbans spektrofotometri ile ölçüldü. BULGULAR Basit kapama ve omentoplasti grubunda patlama bas›nçlar›, basit kapama (p0.05).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: We compared three repair techniques, namely, simple closure and omentoplasty, simple closure alone, and fibrin tissue adhesive, in the treatment of rat duodenal perforations induced in the postpyloric region. METHODS: Thirty male Sprague-Dawley rats (210-240 g) were included. Under ketamine and ether anesthesia, duodenal perforations of 2 mm were induced in all rats in the postpyloric region. The rats were assigned to three groups equal in number, which underwent repair with the use of simple closure and omentoplasty, simple closure alone, and fibrin glue, respectively. All the animals were sacrificed under deep ether anesthesia on the fourth postoperative day. To assess wound strength, bursting pressure measurements were performed. In addition, hydroxyproline content of the wound site was measured by absorbance spectrophotometry at 560 nm. RESULTS: The mean bursting pressure in the simple closure and omentoplasty group was significantly higher than those of the simple closure (p0.05).