Geriyatrik parsiyel kalça protezi ameliyatlarında kombine spinal epidural anestezi ile psoas kompartman + siyatik sinir blokajının etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effect of combined spinal epidural anesthesia and psoas compartment + sciatic nerve block in the geriatric partial hip prosthesis
  1. Tez No: 501853
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CESUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç:Parsiyel kalça protezi ameliyatlarında rejyonel teknikler giderek daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En yaygın ve etkin rejyonel yöntem santral nöroaksiyel yöntemlerdir. Santral bloklar etkin olsalar da kendine ait spesifik yan etkileri ve kontrendikasyonları vardır. Bu yüzden alternatif rejyonel anestezi yöntemleri arayışı sürmektedir. Biz çalışmamızda periferik sinir bloklarından psoas kompartman bloğu ile siyatik sinir bloğunu kombine ederek (PCSNB) daha geleneksel bir yöntem olan kombine spinal epidural anestezi (CSE) ile intraoperatif etkinlik ve hemodinamik satbilite, postoperatif ağrı ve yan etkiler açısındankarşılaştırmayı amaçladık. Yöntem:Elektif olarak parsiyel kalça protezi yapılan 60-99 yaş arası ASA III ve altı olan PCSNB ve CSE uygulanan 50 hasta çalışmaya alındı. 25 hastaya 1mL plain bupivakain ile CSE anestezi uygulanırken 25 hastaya da PCSNB ve ilyak krest bloğu uygulandı. Grupların perioperatif olarak anestezi etkinliği, kan basıncı nabız, satürasyon değerleri, postoperatif analjezi gereksinimi ve yan etkiler açısından takip edildi. Bulgular:Demografik veriler her iki grupta benzerdi. Operasyon çıkışında ortalama arter basıncı her iki grupta da giriş değerlerine göre düşük kaydedildi;CSE grubunda PCSNB grubuna göre bu düşüş istatistiksel olarak anlamlıydı. CSEgrubunda 11 (%44), PCSNB grubunda 2(%8) hastada hipotansiyon görülmüştür. Nabız ve satürasyon değerleri açısından grup içi ve gruplar arası bir fark gözlenmedi. CSE grubunda hastaların hepsinde etkin analjezi sağlandı, 5(%20) hastada operasyonun ilerleyen dakikalarında ağrı olması üzerine epidural kateterden ek ilaç gerekti. PCSNB grubunda 15(%60) hasta operasyonu ağrısız tamamlarken 3(%12) hastaya 1 µg/kg fentanil ile yeterli anestezi elde edildi.7(%28) hastaya ise propofol infüzyonu ile sedasyongerekti. Postoperatif ilk analjezik saati PCSNB grubunda daha uzundu (1.64 ± 0.9 saat'e karşılık 4.84 ± 2.54 saat). Sonuç:Psoas kompartman, parasakral siyatik ve ilyak krest bloklarının kombinasyonu, zaman zaman bir sedasyon gerektirse bile, yaşlı hastalardaki kalça protezi operasyonlarında hemodinamik stabiliteyi koruyan, analjezisi postoperatif dönemde de süren etkin ve güvenli bir alternatiftir.
Özet (Çeviri)
Objective:Regional techniques are increasingly used in partial hip prosthesis surgeries. The most common and effective regional method is central neuraxial methods. Although central blocks are active, they have their own specific side effects and contraindications. Therefore, the search for alternative regional anesthesia methods continues. In our study, we aimed to compare combined spinal-epidural anesthesia (CSE) and a more traditional method of a combined psoas compartment-sciatic nerve block (PCSNB) that is one of the peripheral nerve blocks, in terms of intraoperative and postoperative pain, hemodynamics and side effects. Method:Fifty patients who underwent elective partial hip prosthesis and PCSNB and CSE between 60-99 years of age with ASA 3 and below were included in the study. Twenty-five patients underwent CSE anesthesia with 1 mL plain bupivacain and PCSNB and iliac crest blocks were applied in 25 patients. Perioperative anesthetic efficacy, blood pressure pulse rate, saturation values, postoperative analgesia requirement and side effects were observed in the groups. Findings:Demographic data were similar in both groups. At the end of the operation, the mean arterial pressure was lower in both groups compared to the baseline (initial) values and the decline in the CSE group was statistically significant compared to the PCSNB group. 11 (44%) patients in the CSE group and 2 (8%) patients in the PCSNB group had hypotension. There was no difference between intra-groups and inter-groups in terms of pulse and saturation values. Active analgesia was obtained in all patients in the CSE group and in 5 (20%) of the patients, additional pain medication was performed on the epidural catheter for pain during the ongoing minutes. In the PCSNB group, 15 (60%) patients completed the operation without pain. 3 (12%) patients received adequate anesthesia with 1 μg / kg fentanyl. 7 (28%) patients required sedation with propofol infusion. The first postoperative analgesic hour was longer in the PCSNB group ( 4.84 ± 2.54 hours vs. 1.64 ±0.9 hours). Conclusion: The combination of the psoas compartment, parasacral sciatic and iliac crest blocks maintains hemodynamic stability of the hip prosthesis operations in elderly patients even if it occasionally requires sedation, while its analgesia is also an effective and safe alternative in the postoperative period.