Moriskolar: Bir arada yaşama projesinin başarısızlığı
The unsuccess of a experience of coexistencePedro-Pablo Rodriguez de vera rios
  1. Tez No: 501858
  2. Yazar: PEDRO PABLO RODRİGUEZ DE VERA RİOS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Mustafa CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Convivencia (Birlikte yaşama) Endülüs medeniyetinin barışçıl ve hoşgörülü ortamını tanımlamak için Endülüs tarihçileri tarafından kullanılan bir terimdir. Neredeyse sekiz yüzyıl boyunca Endülüs topraklarında değişik dinler, kültürler ve ırklar büyük sıkıntılara maruz kalmadan bir arada yaşamayı başarmışlar ve bu birlikte yaşama tecrübesi muhteşem bir medeniyet oluşturmuştur. Endülüs tarihinin çeşitli dönemlerinde ve özellikle de Reconquista hareketi tamamlandıktan sonraki dönemde bu hoşgörü anlayışı, siyasi maslahatlar uğruna yok edilmeye çalışılmıştır. Fakat sekiz yüzyıl süren bu tecrübe artık Endülüs halkınınkarakterinin bir parçası olmuş ve bu karakterin Müslüman hakimiyetinin sona ermesinden sonra bile belli kişilerde yaşamaya devam ettiği görülmüştür. Bu çalışmada, birlikte yaşama tecrübesinin, Endülüs‟te doğuşunu, Reconquista esnasında onu devam ettirme teşebbüsleri ve Müslüman hakimiyetinden sonra bile, bu tecrübenin İspanyol halkında bıraktığı etkileri incelemeye çalışılmıştır. Sürgünle sonlandırılan Endülüs medeniyetinin yıkılışının ardından, İslam‟a karşı Hıristiyan İspanya‟nın izlediği hoşgörüsüz politikanın tarihi incelenmiş, bu arada, bu politikaya karşı çıkan, ancak tarihin unuttuğu bazı sesler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu sesler arasından, o dönemde en önemli ve etkili olanlar incelenmiş, özellikle Hıristiyan dünyasından Segovialı Yuhanna ve Müslüman dünyasından daİsa Gidelli‟nin birlikte yaptıkları çalışmalar ve kaleme aldıkları eserler üzerinde durulmuştur. Segovialı Yuhanna ile İsa Gidelli‟nin işbirliğinde hazırlanan eserler, „Birlikte Yaşama Tecrübesi‟nin İspanyol halkında bıraktığı etkiden doğan ürünler olarak görülmektedir. Bu tezde adı geçen eserlerden özellikle ikisi detaylı bir şekilde incelenmiştir: „Kur‟an Tercümesi‟ ve „Breviario Sunni‟.1 Bu iki esere dayanarak Yuhanna ve İsa‟nın düşünceleri, beraber çalışma isteklerinin sebepleri ve hedefleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
'Convivencia' is a term used by historians of Alandalus to describe the peaceful and tolerant environment reached during the Andalusian civilization. It has been shown that this tolerance will continue existing in certain people during the dificult periods of Andalusian history, especially after the Reconquista movement will be completed. For almost eight centuries, different religions, cultures, and races lived toguether peacefully without living big conflicts in Andalusia's territory and this experience of living together has led to the creation of a great civilization. During the various periods of Andalusian history, and especially after the Reconquista movement finished, this understanding of tolerance has been tried to be destroyed for political reasons. But this eight-century-long experience became part of the character of the Andalusian people so even after Muslim Dominance has been seen to continue to live in certain people. In this thesis, it has been attempted to examine the experience of coexistence in Andalusia: his origin, the attempts of continuing it during Reconquista and the influence leaved on the Spanish people, even after the Muslim domination. With the collapse of the Andalusian civilization, after showing the history of intolerance policy against Islam in Christian Spain ending with exile, it has been tried to bring up the forgotten voice of those people who went against that The most important and influential ones among them are Segovian Yuhanna coming from the Christian world and İsa Gidelli from the Muslim world, which has been studied more closely during these pages. The works of Segovian Yuhanna and Jesus Gidelli had been considered as a product coming from the influence of the experience of living together of the Andalusian civilitation. Among the works written by Segovian Yuhanna and İsa Gidelli and there are two of them thathave shown special interest: „Koran translation' and 'Breviario Sunnis'. Based on these two works, it has been tried to bring out the thoughts of Yuhanna and İsa, the reasons for what they wanted to work toguether, and their own goals.