Endülüs-Fransa bölgesi ilişkileri
Relations with the Andalusia-France region
  1. Tez No: 782223
  2. Yazar: BAHADIR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AZİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Emeviler'in kuzey Afrika fetihlerinin sonucunda İspanya'da kurmuş olduğu medeniyet uzun yıllar yaşamıştır. Ancak tarih tekrar tekerrür etmiş ve kurulan bu medeniyet zirveye ulaştığı bir dönemde yıkılmaktan kurtulamamıştır. Müslümanların Fransa'da bulunan Narbonne bölgesini üst edinmesiyle beraber, Kuzey Endülüs'te ve çoğunlukla bugün ki Fransa topraklarında varlıklarını arttırmışlardır. Marsilya, Lyon, Toulouse gibi şehirlerde uzun yıllar kalan Endülüslü Müslümanlar buralarda önemli zaferler kazanmışlardır. Şam merkezli Emevi devletinin yıkılmaya yüz tutmasıyla beraber ortaya çıkan Endülüs Emevi devleti de Fransa topraklarında kalabilmiştir. Ancak Endülüs Emevi devletinin de gerilemeye başladığı bu dönemde, bir grup Müslüman denizci Fraxinetum'da küçük bir emirlik kurmuş ve Güney Fransa'da hatırı sayılır işler yapmışlardır. Son olarak hem güney Fransa'da hem de İspanya'da ki güçlerini kaybeden Müslümanlar, sürgün edilmeye başlamıştır. İspanya'dan kara yoluyla Fransa'ya göç eden Moriskolar, Fransa'da da umduğunu bulamayınca Osmanlı devletinden yardım talebinde bulunmuştur. Osmanlı devletini girişimiyle de Fransa'da yaşayan Moriskolar güvenli bir şekilde farklı yerlere göç edebilmiştir. Fakat ne acıdır ki büyük başarılar kazandıkları Endülüs'te, Müslümanlar artık mülteci konumuna düşmüş ve nice eziyete maruz kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
The civilization established by the Umayyads in Spain as a result of the North African conquests lived for many years. However, history repeated itself and this civilization that was established could not escape from being destroyed at a time when it reached its peak. With the takeover of the Narbonne region in France, the Muslims increased their presence in North Andalusia and mostly in the territory of today's France. Andalusian Muslims, who stayed for many years in cities such as Marseille, Lyon and Toulouse, won important victories there. The Andalusian Umayyad state, which emerged with the collapse of the Damascus-centered Umayyad state, was also able to remain in the territory of France. However, during this period when the Andalusian Umayyad state began to decline, a group of Muslim sailors established a small emirate in Fraxinetum and did considerable work in Southern France. Finally, Muslims who lost their power in both southern France and Spain began to be exiled. Moriscos, who immigrated to France by land from Spain, did not find what they hoped for in France, so they asked for help from the Ottoman state. With the initiative of the Ottoman state, Moriscos living in France were able to migrate to different places safely. But it is a pity that in Andalusia, where they achieved great success, Muslims have become refugees and have been subjected to many persecutions.