Development of protein-conjugated spion-based theranostic nanoparticles as small RNA gene therapy vehicles in cancer treatment
Küçük RNA taşınması ve kanser gen terapisinde kullanılmak amaçlı protein konjuge edilmiş, spion tabanlı teranostik nanopartiküllerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 501863
  2. Yazar: MUHAMMED KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Genetik, Biology, Bioengineering, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nanopartiküller üzerindeki dizayn ve fonksiyonel modifikasyonlara dayalı teranostik yaklaşımlar, onların tanıi tedavi ve hastalık izleme gibi çok amaçlı kullanılabilmelerine olanak sağlar. SPION'lar magnetic alan altında manipüle edilebilen magnetic özetllikli superparamagnetic demir oksit (Fe3O4) nanoparçacıklarıdır. Biyouyumlu olan SPION nanoparçacıkları gen tedavisi amaçlı modifikasyonlar için uygundur. Bütün bu avantajlar, SPION'un gen tedavisi amaçlı etkili ve hedefli ilaç ve nükleik asit taşıyıcı aracı olarak kullanımını uygun kılar. 10 yıldan uzun bir süredir devam eden çalışmlar mikroRNA ları da içeren küçük RNA'ları yeni kanser tanı ve tedavi araçları olarak ortaya çıkarmıştır. Viral olmayan miRNA miRNA ile gen tedavisi güvenli bir şekilde miRNA'ların hücrelere taşınabileceği sistemlerin geliştirilmesini gerektirir. MiRNA'ların taşınmasında görev alacak ve onları RNAse yıkımından koruyacak olan materyalin sentezi önemli bir zorluktur. Prote'n tabanli yakla;imlar bu problemin üzerinden RNA bağlanma ve stabilize etme yetenekleri ile gelir. Bu çalışmada, meme kanseri gen tedavisi amaçlı yeni ve hedefli SPION tabanlı nanoparçacıkları sunuyoruz. Bu taşıma araçları hedefleme ve izleme amaçlı florofor bağlanmış anti-HER2 antikoru içeren fonksiyonel SPION çekirdekli parçacıklardan oluşur.SPION nanoparçacıkları Herseptin reseptörü aşırı ifade eden meme kanseri hücreleri tarafından reseptör kaynaklı endositoz ile hücre içerisine alınacak şekilde dizayn edilmiştir. SPION/A/HER2 (SP-AH) nanoparçacıkları otofaji inhibitörü MIR376B'yi HER2-pozitif meme kanseri hücrelerine (SKBR3 and MDA-MB-453) ve meme kanseri modeli oluşturulmuş tüysüz fare modeline taşıyabilmiştir. Otofajik aktivitede etkili bir biçimde aynı koşullarda azalmıştır. Daha önemlisi, MIR376B yüklü SP-AH nanoparçacıklarının kanser ilacı sisplatin ile kombinasyonu anti-kanser etkiyi hem hücrelerde hem de fare modelinde arttırmıştır. Bu sebeple, biz protein içeren teranostik parçacıkları güçlü ve dayanıklı miRNA taşıma araçları olarak kanser tedavisinde yeni bir yaklaşım oluşturmak için sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Theranostic approaches in nanoparticles depending on the design and functional modifications might allow multipurpose usage of these nanoparticles including diagnosis, treatment and follow-up diseases. SPIONs are superparamagnetic iron oxide (Fe3O4) nanoparticles have magnetic properties those can be detected and manipulated under magnetic field. SPION nanoparticles are biocompatible particles and suitable for functional modifications which allow their usage as gene therapy vector. All these advantages potentiate usage of SPIONs as efficient and targeted drug and nucleic acid delivery agent for gene therapy purposes. Recent studies over a decade introduced small RNAs including microRNAs as novel cancer diagnosis and therapy tools. Non-viral gene regulation via miRNAs requires the development of materials that can safely deliver miRNAs into cells. A key challenge in delivery of miRNAs into cells is developing materials that can protect miRNA strands from surrounding RNase. Protein-based approaches address this problem by taking advantage of their RNA binding and stabilizing effects. In this study, we present SPION-based novel and targeted miRNA delivery tool for gene therapy of breast cancer. These delivery agents were composed of a SPION core that was functionalized by the addition of fluorophore-tagged anti-HER2 antibodies as targeting agents. SPION nanoparticles are designed to be internalized by Herceptin receptor overexpressing breast cancer cells via receptor-mediated endocytosis. We also propose for the first-time, the usage of a protein as a microRNA stabilizer and a delivery vehicle. SPION/A/HER2 (SP-AH) nanoparticles can deliver autophagy inhibitory microRNA, MIR376B into HER2-positive breast cancer cell lines (SKBR3 and MDA-MB-453) in vitro and in a xenograft nude mice model of breast cancer in vivo. Autophagic activity is also efficiently inhibited in cells and xenografted tumor model under these conditions. More importantly, combination of MIR376B-loaded SP-AH nanoparticles with chemotherapy agent cisplatin potentiated anti-cancer treatment efficacy both in vitro and in vivo systems. Therefore, we introduce the protein containing theranostic nanoparticles as a powerful miRNA carrier and stabilizer tool to be used in novel microRNA-based targeted gene therapy approaches for cancer.