Sıçanlarda otolog yağ grefti transferinde hiperbarik oksijen tedavisinin, yağ grefti sağkalımına etkisi
The effect of hyperbaric oxygen therapy on the survival of autologous fat graft transfer of the rats
  1. Tez No: 501866
  2. Yazar: FETHİ SARPER METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET VASFİ KUVAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç Yağ grefti uygulamaları plastik cerrahinin hem estetik hem de rekonstruktif sahasında sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak meme rekonstruksiyonunda olduğu gibi yüksek hacimde yağ grefti kullanılması gereken durumlarda, uygulama sonrası görülen yağ absorbsiyonu ve fibrozise bağlı görülen yağ kayıpları bu tekniğin uygulama sahasını kısıtlamaktadır. Bu çalışmamızda yağ grefti uygulaması sonrası hiperbarik oksijen tedavisi alan sıçanlarda, hiperbarik oksijen (HBO) tedavisinin erken dönemdeki etkilerini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntemler 28 adet Sprague Dawley cinsi erkek sıçan, kasık bölgelerinden temin edilen sırası ile 0.5cc ve 1cc hacimlerde yağ greftleri skalp bölgesine transfer edildi. Her iki grup kendi içinde hiperbarik oksijen tedavisi alıp almayacağına göre gruplara ayrıldı. Deney sonucu sıçanlardan alınan yağ greftleri histopatolojik olarak incelendi ve semikantitatif olarak patolojik bulgularına göre skorlandı. Bulgular Çalışmamızda aynı tedaviyi alan gruplar arasındaki cinsiyet farkı değerlendirildi. Hem HBO tedavisi alan, hem de almayan gruplarda cinsiyet farklılığının histopatolojik değerlendirme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görüldü. Benzer şekilde aynı tedaviyi alan gruplar arasında hacim farklılığının histopatolojik farklılığı değerlendirildi. HBO tedavisi almayan grupta istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamışken, HBO tedavisi alan grupta enflamasyon ve fibrozisin düşük hacimli grupta istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla olduğu görüldü. HBO tedavisi alan ve almayan gruplar histopatolojik olarak değerlendirildiğinde ise HBO tedavisi alan gruplarda nekroz ve fibrozis miktarında istatistiksel olarak anlamlı artış gözlendi, lipogranülom miktarı ise HBO tedavisi almayan gruplarda fazla olarak gözlendi. Sonuç HBO tedavisi muhtemelen oksijen toksisitesine bağlı olarak ve neoanjiyogenez için gerekli hipoksi ortamının oluşmasını engelleyerek, yağ grefti sağkalımı üzerinde olumsuz etkilere yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective Fat grafting is applied frequently in both aesthetic and reconstructive fields of plastic surgery. However, high volumes of fat grafts may be required in some cases such as breast reconstruction. After the application, the fat resorption and fibrosis occur, and they limit the performance of the procedure. In this study, our aim is showing the increase in the fat graft survival in rats that were treated with hyperbaric oxygen therapy after grafting. Materials and Methods Twenty eigth Sprague - Dawley male rats were included in this study. Fat grafts of 0.5cc and 1 cc were harvested from their inguinal areas respectively, and they were transferred to the scalp. Both of the groups were divided into control and experimental groups regarding their hyperbaric oxygen therapy status. At the end of the study, the fat grafts were explanted, and they were examined histopathologically. They were evaluated semiquantitatively, according to the pathological findings. Results In this study, gender difference was evaluated between the groups that received the same therapy. The gender difference did not cause any statistically significant difference in the histopathological evaluation of the groups that received the HBO therapy and that did not receive the therapy. Similarly, the histopathologic volume difference was evaluated between the groups that received the same therapy. Although a statistically significant difference was not found in the group that did not receive the HBO therapy, inflammation and fibrosis were significantly more in the low volume group that received HBO therapy. The groups that received the HBO therapy, and that did not receive the therapy were evaluated histopathologically, and there was a prominent increase in necrosis and fibrosis in the group that received HBO therapy. The amount of lipogranuloma was more in the group that did not receive HBO therapy. All these findings were statistically significant. Conclusion The HBO therapy has negative effects on fat graft survival, probably due to oxygen toxicity and due to the prevention of formation of the hypoxic environment that is required for neoangiogenesis.