Otizm spektrum bozukluğu olan olgularda dinamik tiyol/disülfit dengesi ve oksidatif parametreler
Dynamic thiol/disulphide homeostasis and oxidative stress parameters in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 501867
  2. Yazar: HALENUR TEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE TOROS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Otizm spektrum bozukluğunun (OSB) etyolojisi tam olarak anlaşılamamakla birlikte oksidatif stresin aracılık ettiği genetik, immünolojik ve çevresel faktörlerden kaynaklanan multifaktöriyel bir bozukluk olduğu düşünülmektedir. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalar OSB'li çocukların beyinlerinin farklı bölgelerinde oksidatif stres ve serbest radikallerin meydana getirdiği hasara dikkat çekmektedir. Bu çalışmada oksidatif stresin OSB'nin etiyopatogenezindeki rolünün yeni ve daha önce hiç çalışılmamış bir yöntem olan dinamik tiyol/disülfit dengesi parametreleri ve total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS), oksidatif stres indeksi (OSİ), glutatyon ve glutatyon peroksidaz (GPx) düzeyleri ölçümü ile değerlendirilmesi ve bu biyobelirteçlerin OSB belirti şiddeti ile ilişkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne Ağustos 2016 – Ağustos 2017 tarihleri arasında başvuran, DSM-V tanı ölçütlerine göre OSB tanısı konulan 2-6 yaş arası 49 çocuk ile yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş 31 sağlıklı çocuk alınmıştır. OSB olan çocukların kan değerlerinin OSB belirti şiddeti ile ilişkisi çocukluk otizmi derecelendirme ölçeği ile değerlendirilmiştir. OSB'li hasta grubunda native tiyol (SH), redükte tiyol oranı (SH/ToSH) ve GPx düzeyi sağlıklı kontrollere kıyasla daha düşükken, total tiyol (ToSH), disülfit (SS), redoks potansiyeli (Tiyol Oksidasyon-Redüksiyon Oranı; SS/SH), okside tiyol oranı (SS/ToSH), TOS, OSİ ve glutatyon düzeyleri daha yüksekti. Ancak bu bulgular istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Ayrıca otizm belirti şiddeti ile de bu plazma biyobelirteçleri arasında doğrusal nitelikte bir ilişki görülmedi. Otizmli hastalarda babanın doğumdaki yaşı sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Otizmi hafif-orta olan grubun yaş ortalaması, ağır olan grubun yaş ortalamasından anlamlı olarak daha yüksekti. Çalışmamızda dinamik tiyol/disülfit dengesi, TAS, TOS, OSİ, glutatyon ve GPx seviyeleri ile çocukluk çağı OSB arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Oksidatif stres ve otizm arasındaki ilişkinin aydınlatılması için toplum temelli, daha geniş örneklemli ve metodolojik olarak güçlü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The etiology of Autism Spectrum Disorder (ASD) is not clearly understood, but it is suggested ASD is a multifactorial disorder caused by genetic, immunological and environmental factors that are associated with oxidative stress. Especially in recent years, studies have been about the damage of oxidative stress and free radicals in different brain areas of children with ASD. The aim of this study is to evaluate the role of oxidative stress on the ethiopathogenesis of autism with a novel oxidative stress marker, dynamic thiol/diulphide homeostasis, which is studied on autism firstly and total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), oxidative stress index (OSİ), glutathione and glutathione peroxidase (GPx) and the relation of the symptom severities of autism with these plasma biomarkers. The study included 49 children aged 3-10 years who admitted Mersin University Medical Faculty Department of Child and Adolescent Psychiatry in August 2016 – August 2017, who was diagnosed with ASD according to DSM-V, and 31 healthy subjects matched for age and gender. Childhood autism rating scale (CARS) were used to invastigate relationship between blood values and severity of autistic symptoms. While native thiol (SH), reduced thiol ratio (SH/ToSH) and GPx levels were lower, total thiol (ToSH), disulphide (SS), oxidized thiol ratio (SS/ToSH), redox potential (thiol oxidation-reduction ratio; SS/SH), TOS, OSİ and glutathione levels were higher in autism group; but these findings were not statistically significant. Also there was not any statistically significant correlation between plasma biomarkers and symptom severities of autism. The age of father at birth of children with ASD were statistically significant higher than healhty controls. Mean age of children with mild to moderate ASD were statistically significant higher than children with severe ASD. The current study reveals no association between pediatric-age ASD and thiol/disulphide homeostasis, TAS, TOS, OSİ, glutathione and GPx. To clarify the relationship between oxidative stress and ASD, future methodologically robust studies including community based samples and larger population is required.