Otizm yelpazesi bozukluğu olan çocuklarda dinamik tiyol/disülfit homeostazı ve otizm şiddeti ile ilişkisi
Dynamic thiol/disulphide homeostasis and its relation with autism symptom severity in children diagnosed with asd
  1. Tez No: 480891
  2. Yazar: AYŞEGÜL EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRİM GÜNAY KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
AMAÇ: Bu çalışma ile oksidatif stres ve antioksidan savunma mekanizması bozukluklarının çocukluk çağı otizminin etiyopatogenezindeki rolünün yeni ve daha önce hiç çalışılmamış bir yöntem olan dinamik tiyol/disülfit homeostazı göstergelerinin ölçümü ile değerlendirilmesi ve bu biyobelirteçlerin otizmde sorunlu davranış şiddeti ve OSB belirti şiddeti ile ilişkisinin incelemesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamız Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne ayaktan başvuran, 3-10 yaş arası OSB tanılı 60 çocuk ile yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş 56 sağlıklı çocuğun dinamik tiyol/disülfit homeostazına ilişkin biyokimyasal parametrelerinin karşılaştırılmasını içermektedir. Çalışmaya dâhil olma ölçütlerini karşılayan tüm olgular için sosyodemografik veri formu ve SDKL formu doldurulmuş ve klinisyen tarafından CARS uygulanmıştır. OSB grubunun klinik görüşme ile tanısal doğrulama yapıldıktan sonra farklı olarak ABC ölçeğinin de ebeveynleri tarafından doldurulması sağlanmıştır. Tüm olguların plazmalarından alana ilişkin yazında bildirilen usule uygun şekilde dinamik tiyol/disülfit homeostazı parametrelerinin ölçülmesi işlemi uygulanmıştır. SONUÇ: OSB grubunda sağlıklı kontrollere kıyasla dinamik tiyol/disülfit homeostazı göstergelerinde oksidan-antioksidan dengenin bozulduğunu gösterir nitelikte farklılık saptanmıştır, ancak otizm belirti şiddeti ve sorunlu davranış şiddeti ile bu göstergeler arasında doğrusal nitelikte bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: To evaluate the role of oxidative stres and antioxidant defense mechanism on the ethiopathogenesis of autism with a novel oxidative stress marker, dynamic thiol/diulphide homeostasis, and the relation of the symptom severities of autism and problem behaviors with these plasma biomarkers, which is studied on autism firstly. METHOD: A total of 60 medication naive children aged 3-10 years with a diagnosis of ASD were investigated for dynamic thiol/disulphide homeostasis parameters and results compared with that of 56 healthy subjects matched for age and gender. ASD and comorbid psychiatric diagnoses was controlled for all participants with an clinical interview according to DSM-5 by a child and adolescent psychiatrist. A sociodemographic data form, CARS (Childhood Autism Rating Scale) and AaBC (Abnormal Behavior Checklist) were administered to all participants with a difference of ABC (Autism Behavior Checklist) only administered to autism group. And also plasma levels of dynamic thiol/disulphide homeostasis parameters were measured for all participants.