Nanobentonit eldesi ve karakterizasyonu
Nanobentonite production and characterization
  1. Tez No: 501872
  2. Yazar: ONUR ESER KÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Çankırı Eldivan bölgesine ait TSE EN ISO 13500 standardına uygun sondaj çamurlarında kullanılan sodyum bentonit kilinin laboratuvar şartlarında nano boyuta indirgenmesiyle ilgilidir. Sodyum bentonit kili ilk önce öğütme işlemine tabi tutulmuş, sonrasında gravite yöntemi ile ayrıştırma yapılarak bünyesindeki ağır metal ve organik bileşikler uzaklaştırılarak saflaştırılmıştır. Yapılan işlemler sonucunda üretilen nihai ürüne Nanobentonit-1 adı verilmiştir. Sonrasında Nanobentonit-1'in üretim aşamasını hızlandırmak ve maliyeti düşürmek amacıyla önce 475 ℃'lik bir ısıtma işlemine tabi tutulmuş ve bünyesindeki su molekülleri uzaklaştırılmıştır. Ardından tekrar öğütme işlemi uygulanmış ve gravite yöntemi ile ayrıştırılarak saflaştırılmıştır. Oluşan ürüne Nanobentonit-2 adı verilmiştir. Ortaya çıkan ürünlerin (Nanobentonit-1 ve Nanobentonit-2) fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak Nanobentonit-2'nin karakterizasyonu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study related to reduction of sodium bentonite clay used in drilling muds according to TSE EN ISO 13500 standard of Çankırı Eldivan region to nano size in laboratory conditions. Sodium bentonite clay was first subjected to grinding, followed by separation with gravity method and purification by removing heavy metals and organic compounds. The finished product, which is produced as a result of the processes carried out, is named Nanobentonite-1. Subsequently, in order to accelerate the production process of Nanobentonite-1 and to reduce the cost, it was first subjected to a heating process of 475 ° C and the water molecules within it were removed. Then, grinding was applied again and it was purified by gravity method. The resulting product was named Nanobentonite-2. The physical and chemical analyzes of the resulting products (Nanobentonite-1 and Nanobentonite-2) were carried out and the characterization of Nanobentonite-2 was determined.