Melez tilapia (Oreochromis niloticus X Oreochromis aereus) dokularında kadmiyum, kurşun, kadmiyum+kurşun birikimleri ve zeolitin etkisin
The effect of cadmium, lead, cadmium-lead metals and zeolite in crossbreed tilapia (Oreochromis niloticus X Oreochromis aereus)
- Tez No: 501895
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAHAR YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada kurşun (20 mgl-1 Pb2+) ve kadmiyum (5 mgl-1 Cd2+) metallerinin ayrı ayrı ve birlikte bulunduğu akvaryum ortamlarında 14 gün süreyle tutulan Melez Tilapia' nın kas, solungaç, karaciğer, böbrek ve kemik dokularındaki birikimler ve bu birikimlerin giderilmesinde zeolitin (0,1 gl-1) etkisi incelenmiştir. Deneme sonunda balıkların dokularındaki kurşun ve kadmiyum birikimi ICP-MS Spektrometresi ile ölçülmüş olup, Pb içeren ortamlarda dokulardaki Pb birikimi böbrek>karaciğer>kas>kemik>solungaç iken, Cd birikimi karaciğer>solungaç>böbrek> kemik olup, kas dokuda kadmiyum birikimi gözlenmemiştir. Pb+ Cd içeren ortamlarda ise; birikimler böbrek>karaciğer>solungaç>kemik>kas sıralamasında olup, Cd kas dokuda tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this survey, it is examined that the effects of the metals of lead (20 mgl-1 Pb2+) and cadmium (5 mgl-1 Cd2+) accumulations, both separately and together, and the effect zeolite (0,1 gl-1) to remove these accumulations in the muscle, gill, liver, kidney and bone tissues of Crossbreed Tilapias which are kept in an aquarium for fourteen days. At the end of this examination, the lead and cadmium accumulation in the fish tissues is measured by ICP-MS Spectrometer. While the plumbiferous (Pb) accumulation in the tissues are in this way: liver> kidney> muscle> bone> gill, the cadmium (Cd) accumulation is in the following: kidney > gill> liver> bone and there is not any cadmium in the muscle tissue. In the environment including Pb and Cd, accumulations are in this way: kidney> liver> gill> bone and there is not any Cd in the muscle tissue. The existence of Zeolite in the environment does not change the turn of the accumulation; however, it decreases the lead and cadmium accumulation and this decrease is important statistically.