Farabi ve John Locke'un ahlak felsefelerinin karşılaştırılması
A comparison of al-Farabi and John Locke's moral philosophies
  1. Tez No: 501955
  2. Yazar: ZEKİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ ÖMER ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı, İslam filozofu Farabi ve İngiliz filozof John Locke'un ahlak felsefelerinin karşılaştırmalı bir incelemesini ortaya koymaktır. Çalışmamız, bu amaca uygun olarak giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır: Giriş bölümünde, ahlak probleminin kavram çerçevesine ve ana çizgileriyle Batı ve İslam felsefelerindeki tarihsel gelişimine yer verdik. Birinci bölümde, Farabi'nin genel biyografisine değindik ve ahlak anlayışını temelleri, ana kavramları ve toplumsal yönü bakımından inceledik. İkinci bölümde, yine aynı yolu izleyerek, Locke'un biyografisine dair kısa bir bilgi verdik ve ahlak anlayışını dayanakları, ana kavramları ve toplumsal yönü bakımından ele aldık. Üçüncü bölümde, Farabi ve Locke'un ahlak anlayışlarını karşılaştırdık ve bu doğrultuda; filozofların, birinci ve ikinci bölümlerde, söz konusu başlıklar altında incelediğimiz Tanrı, akıl, haz-acı, mutluluk, erdem, iyi-kötü, irade-özgürlük, devlet, din ve eğitim gibi kavramlara bakış açılarındaki benzer ve farklı yönleri ortaya koymaya çalıştık. Sonuç bölümünde ise filozofların ahlak problemine, genel olarak, ayrı noktalardan baktıklarını ve aralarındaki kimi benzerliklerin de çoğunlukla görünürde kaldığını vurguladık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present a comparative study of the moral philosophies of Islam philosopher Farabi and British philosopher John Locke. This study consists of three main parts: In introduction part, the framework of the concept of moral problems and its historical development in Western and Islamic philosophies have been dealt. In the first part, we have talked about the general biography of Farabi and examined his understanding of morality in terms of bases, main concepts and social aspects. Likewise, in the second part, a brief introduction to Locke's biography has been given and his moral understanding in terms of bases, main concepts and social aspects has been discussed. In the third part, the morals of Farabi and Locke, which we have examined in the first and second chapters, have been compared, and in this way, similar and different aspects of between these two philosophers' views on concepts such as God, reason, pleasure, happiness, virtue, good-bad, will-freedom, state, religion and education have been put forth. In conclusion part, it has been expressed that despite of facile similarities, these two philosophers have different point of views on ethics.