Elasto-plastic stress analysis in a composite material with a hole
Ortasında delik bulunan kompozit bir malzemede elasto-plastik gerilme analizi
  1. Tez No: 50196
  2. Yazar: NECATİ ATABERK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
özıvr Bu çalışma ortasında delik bulunan kompozit bir malzemede elasto-plastik gerilme analizi hakkındadır. Tez iki aşamalıdır.Birinci aşamada kompozit malzeme üretildi ve malzeme özellikleri bulundu.Bu aşamadan sonra iki aşamalı teorik çalışma başladı. Birinci aşamada elastik çözüm yapıldı. Elastik çözüm bize sadece kompozit malzemedeki elastik gerilmeleri verdi. Bundan sonra elasto-plastik gerilme analizine başlandı. Çünkü gerçek malzemeler sadece elastik şekil değişimine uğramazîar.Eğer biz bir malzemenin nezaman plastik bölgeye gireceğini bilirsek malzmeleri daha güvenli olarak kullanabiliriz. Elaslo-piastik çözüm sonlu elemanlar modellemesi kullanılarak yapıldı. Eğer bir noktadaki gerilme plastik bölgenin içindeyse plastik gerilme analizi yapıldı. Bazı uygulamalar son sayfalara eklenmiştir. Buna göre akan(plastik şekil değişimine uğrayan ) noktaların sınırlan takviye doğrultusuna göre simetrik olmaktadır. Bu çalışmanın zor yanı üretim aşamasıdır.Ama bu aşama da başarıyla tamamlanmıştır. Necati Aîaberk Ocak 1996/lzmir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is about elasto-plastic stress analysis in a composite material with a hole. While the thesis we studied at two sîeps.Firsîly we produced a composite material and found its properties. After this process, we begun theoretical study.It has two steps. Firstly we studied about elastic solution.Elastic solution gave us only elastic stresses at composite material. Then we started at elasto-plastic solving.Because real materials did not have only elastic deformation.If we know that when materials are in plastic region, we use a material safety. Elasto-plastic solution is made by finite element modelling. If the stress at a node is in the plastic region then, we calculated plastic stress.Some examples are added last pages. According to that solutions boundary of yielding points are symmetric to reinforcing directions Difficulty of this study is fabricating. But we can make it successfully. Necati Ataberk 1 996 January/İzmir