Elasto-plastik stress analysis in a composit material with a square hole
Kare delikli kompozit malzemede elsto-plastik gerilme analizi
  1. Tez No: 65563
  2. Yazar: MEHMET ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada ortasında kare delik bulunan kompozit bir plakta elasto-plastik gerilme analizi yapılmıştır. Problemin çözümünde sonlu eleman metodu kullanılmıştır. Eleman olarak dokuz düğümlü izoparametrik eleman seçilmiştir. Sonlu eleman modelindeki eleman ağı otomatik olarak elde edilmiş, problemin çözümü için özel bilgisayar programlan kullanılmıştır. Kompozit malzemeye ait mühendislik sabitleri, malzemenin (paslanmaz çelik- aluminyum kompoziti) üretiminden sonra çekme deneyi ile strain gage kullanılarak elde edilmiştir. Kompozit malzeme üretimi extruzyon yolu ile üretilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada, plak üzerinde değişik uniform yayılı yükler, değişik delik çaplarında, değişik oryantasyon açılarında uygulanarak plastik bölgelerin delik çevresinde dağılımı incelenmiştir. Ayrıca oluşan artık gerilmelerle plağın mukavemeti artırılarak daha fazla yük taşıması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the elasto-plastic stress analysis of composite plates with a square hole has been obtained. Finite element method has been used to solve the problem. Isoparametric rectangular element with nine nodes has been chosen. The automatic mesh generation has been taken place in finite element model and the special computer program has been developed to solve the problem. The engineering constants of composite material have been obtained by using strain gage in the tensile testing machine after production of the material (Stainless steel- aluminum composite). Finally, in this study, the distribution of the plastic region in the vicinity of the hole has been studied for different uniform loads, different hole diameter and different orientation angles. Furthermore, the plate is stronger because of resultant residual stresses.