Abdulhamîd Cûde Es-Sahhârın Arap dili ve edebiyatındaki yeri
Abdolhamîd Cûda As-Sahhâr his role in Arabic language and literature
  1. Tez No: 501980
  2. Yazar: MUHAMMED ZAFER SOYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
20. yy. Mısır Edebiyatı, özellikle Modern Arap Edebiyatının teşekkülünde ve gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bu asırda Mısır'da pek çok yazar ve şâir yetişmiştir. Bu tezde, Mısırlı yazarlardan biri olan Abdulhamîd Cûde es-Sahhâr'ın hayatı ile birlikte Arap Dili ve Edebiyatındaki yeri incelenmiştir. Abdulhamîd Cûde es-Sahhâr yaşadığı dönemde siyasi ve sosyal olaylara duyarsız kalmamış ve bu alanlarda toplumu şekillendirecek pek çok eser vermiştir. 80'i aşkın eser vermiş olması onu bu konuda pek çok yazar ve şâirden ayırmaktadır. Yazarlığı dışında sinema dünyasının etkin isimlerden biri olan es-Sahhâr, yaşadığı dönemin sosyal, siyasi ve ekonomik olaylarını ele aldığı senaryoları ve romanları, sinema dünyasına uyarlanarak izleyicilerin beğenisine sunulmuştur. Tarihe olan ilgisini, İslamî hassasiyetiyle birleştiren yazar, dini konuları ve İslam tarihini içeren pek çok eseri okuyanların duygularını etkileyecek şekilde kaleme almıştır.
Özet (Çeviri)
20. Century Egyptian Literature plays a crucial role in Modern Arabic Literature's form and advancement. This century gave birth to many authors and poets in Egypt. In this paper, one of these authors, Abdulhamîd Cûde es-Sahhâr is analyzed on his lifeworks and his importance in Arabic Language and Literature. During his active era, Abdulhamîd Cûde es-Sahhâr has not been insensitive to political and social events and responded these topics with lots of literal output, which forms his society. He differs from his contemporary authors and poets with his industry of more than eighty works. Besides being an author, as one the active figures in cinema, es-Sahhâr's works including social, political and financial events have been scripted into movies and presented to public's attention. The author, who synthesizes his interest in history with his sensitivity to İslam, has put religious matters and Islamic history on paper in a way that it appeals to the readers.