Adıyaman ilindeki kamu binalarında enerji verimliliği tekno ekonomik analizi
Techno-economic analysis of energy efficiency in public buildings Adiyaman
  1. Tez No: 501991
  2. Yazar: MEHMET GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Konut sektörünün enerji tüketim payı; 80 Milyon TEP (Ton Eşdeğer Petrol) enerji tüketiminin aşıldığı tüketim sektörleri arasında % 34'ü geçmiştir. Enerji maliyetlerinin artış eğiliminde olması, fosil yakıt tüketiminin neden olduğu çevresel etkiler, enerjinin verimli kullanımını ve kontrollü tüketimini zorunluluk hâline getirmiştir. Kamu binalarında enerji verimliliği çalışması kapsamında, en çok enerji tüketim payına sahip olduğundan öncelikle hedefler kamu kurumlarının enerji verimliliği ve enerji tasarrufu hakkında bilinçlendirmek ve enerji tüketiminin en fazla olduğu alanları belirlemektir. Bu bağlamda mantıklı çözümler ortaya konulmuştur. Bu kapsamda Adıyaman ilindeki19 resmi kamu kuruluşlarında çalışma yapılmıştır. Hazırlanan anket 8 ana başlık altında toplanmış ve kamu binaları enerji verimliliği adına ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Anket çalışmalarının sonunda ayrıntılı istatistiksel değerlendirme yapılmış olup veriler grafiklere yansıtılarak net veriler ortaya konulmuştur. Ayrıca Adıyaman ilinde bulunan Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Enerji verimliliği Etüt çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak ayrıntılı istatistiksel değerlendirmenin ışığı altında enerji verimliliği adınaçözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The share of energy consumption of the housing sector; 80 million TOE(tons of oil equivalent) of energy consumption has exceeded 34% of the consumption sectors. Tend to increase energy costs, environmental impacts caused by the consumption of fossil fuels, the use ofenergy-efficientand controlled consumption has become an ecessity. Part of the study of energy efficiency in public buildings, that primarily targets the most energy consumption of public institutions has its share of awareness about energy efficiency and energy saving, and to determine the areas where the most energy consumption. Solutions that make sense in this context been demonstrated. In this context,in the province of Adiyaman 19 official studies have been conducted in public organizations. The survey gathered undereight main heading sandanalyzed in a detailed mannerin the name of energy efficiency in public buildings. At the end of the work chart for detailed statistical analysisis made of the survey data reflect the explicit data are put forward. Also located in the province of Adiyaman University Training and Research Hospital Survey was conducted energy efficiency. As a result, a detailed statistical evaluation of the solution in the light of recommendations made in the name of energy efficiency.