The effect of different cleaning methods after temporary cementation on resin dentin bond
Geçici simantasyon sonrasında uygulanan farklı temizleme yöntemlerinin rezin dentin bağlantısına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 501990
  2. Yazar: TUGAY ŞİŞCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SABİT MELİH ATEŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, iki farklı geçici siman uygulanmış dentin yüzeylerinde yapılacak olan dört farklı siman temizleme işleminin total etch ve self etch rezin simanın dentin ile olan makaslama bağlantı dayanımına etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: 220 adet çürüksüz insan maksiller kesici dişin kuronları mine-sement sınırının 2 mm apikalinden ayrıldı. Dişler vestibül yüzeyleri açıkta kalacak şekilde akrilik bloklar içerisine gömüldü ve dentin yüzeyleri açığa çıkarıldı. 4 mm çapında 2 mm yüksekliğinde hazırlanan geçici restorasyonlar dentin yüzeyine öjenollü (RelyX Temp E) ve öjenolsüz (RelyX Temp NE) geçici simanlar ile simante edildi. 20 adet örneğe herhangi bir geçici simantasyon basamağı uygulanmadı. Tüm örnekler (n=200) oda sıcaklığında 7 gün boyunca distile su içerisinde bekletildi. 40 adet örneğe (20 adet öjenollü, 20 adet öjenolsüz) geçici restorasyonlar kaldırıldıktan sonra herhangi bir temizleme yöntemi uygulanmadı. Geriye kalan örneklerin (n=160) dentin yüzeylerinden siman artıkları 4 farklı temizleme yöntemi (el aleti, elmas frez, %2'lik klorheksidin glukanat solüsyonu ve Er:YAG lazer) ile kaldırıldı. Her bir temizleme yöntemi için 40 adet geçici siman uygulanmış örnek (20 adet öjenollü, 20 adet öjenolsüz) kullanıldı. Farklı temizleme işlemi uygulanmış örneklerin yüzey değerlendirmeleri için her gruptan birer adet örneğin TEM görüntüsü alındı ve EDS testi yapıldı. Temizleme işlemi uygulanan örneklerin yarısına total etch rezin siman (Variolink II) diğer yarısına ise self etch rezin siman (Panavia F2.0) uygulandı. Makaslama bağlantı dayanımı testi Universal Test Cihazı ile 1mm/dk makaslama hızı kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was investigate the effect of four different cement cleaning procedures performed on dentin surfaces after using two different temporary cements on the shear bond strength of total etch and self etch cement. Material and Method: The crowns of 220 non-carious human maxillary incisive teeth were cut from 2 mm apically on the enamel-cement junction. The teeth were embedded in acrylic blocks so that their vestibular dentin surfaces would be exposed. Temporary restorations were prepared with a diameter of 4 mm and height of 2 mm and cemented on dentin surface by using temporary cement with (RelyX Temp E) and without eugenol (RelyX Temp NE). No temporary restoration was applied to 20 specimens. All specimens (n=200) were kept in distilled water for 7 days at room temperature. Temporary restorations were removed from 40 specimens (20 eugenol and 20 non-eugenol) without applying any surface cleaning procedures. The cement residues on the dentin surfaces of the remaining specimens (n=160) were removed with four different cleaning methods (hand tool, diamond drill, 2% chlorhexidine gluconate solution and Er:YAG laser). 40 specimens on which temporary cement was applied (20 eugenol and 20 non-eugenol) were used for each cleaning method. For the surface evulation of the specimens subjected to different cleaning procedures, the SEM image of one specimen from each group was taken and EDS test was performed. Total etch resin cement (Variolink II) was applied on the half of the cleaned specimens and self etch resin cement (Panavia F2.0) was applied to the other half of the cleaned specimens. The shear bond strength test was performed by using a Universal Testing Machine at a cross-head speed of 1 mm/min. obtained data were statistically analysed by using the Mann Whitney-U Test and Kruskal Wallis-H Test (p˂0.05). Results: The highest shear bond strength value (4.59 ± 0.81 MPa) was found in the group in which non-eugenol temporary cement residues without eugenol were cleaned with Er:YAG laser before self etch resin cement application while the lowest shear bond strength value (3.31±0.71 MPa) was found in the group in which eugenol containing temporary cement residues with eugenol were cleaned with hand tool before self etch resin cement application. Conclusion: The highest shear bond strength values for both resin cements were found after the temporary cement residues were cleaned with Er: YAG laser.