Birysel kredilerin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye için zaman serisi analiz
Effect of personel credi̇t on economi̇c growth: A ti̇me seri̇es analysis for Turkey
  1. Tez No: 502001
  2. Yazar: DUYGU SALKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz ekonomilerinde bankaların ekonomideki rolü önemlidir. Bununla beraber bankalar karşılıklı olarak ekonomik yapıya bağlı olarak verimli çalışabilmektedir. Yavaşlayan ya da tıkanan ekonomilerde kredi kullandırılması ekonomide anlık ivmeler yaratarak piyasalarda para akışını sağlama görevi üstlenmektedirler. Çalışmada bireysel krediler; ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve bireysel kredi kartları başlıkları altında verilerle ve teorik çerçevesiyle ayrı ayrı incelenmektedir. Dünya bankacılık sektöründe zamanla gözlenen verilere dayanarak ticari kredilerin kullandırılma hacmi zamanla bireysel kredilere kaymıştır. Buna dayanarak bankalar da bir pazarlama stratejisi olarak bireysel kredileri çeşitlendirme politikaları izlemişlerdir Çalışmanın amacı bireysel kredilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin ve bireysel kredi çeşitlendirmesinin ayrı ayrı ilişkisinin görülmesidir. Buna yönelik olarak TÜİK ve BDDK dan elde edilen veriler ışığında çalışmanın üçüncü bölümünde bir zaman seri analizi yapılmış mevcut ilişki yüzdeleri yapılan VAR analizi ile de ortay konulmuştur
Özet (Çeviri)
In today's economy, the role of banks in the economy is important. However, the banks can work efficiently depending on the economic structure mutually. Loan lending in slowing or plugging economies is responsible for ensuring money flow in the markets by creating instant momentum in the economy. Individual loans in the study; need loans, housing loans, vehicle loans and individual credit cards, and they are examined separately by theoretical framework. Based on the time lag in the world banking sector, the lending volume of commercial lending has shifted over time to individual loans. Based on this, the banks have followed the diversification policies of individual lending as a marketing strategy. The aim of the study is to see the effects of individual lending on economic growth and the individual loan diversification separately. To this end, a time series analysis was conducted in the third part of the study of data from the TURKSTAT and the BRSA and the percentage of the current relationship was set by the VAR analysis.