Investigating pre-service early childhood teachers' self-efficacy beliefs regarding education for sustainable development teaching
Okul öncesi öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma öğretimine yönelik öz-yeterlik inançlarının incelenmesi
  1. Tez No: 502002
  2. Yazar: HASRET KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma üç temel amaçla yürütülmüştür. Çalışmada, okul öncesi öğretmen adaylarının Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitimi (SKE) öğretmeye yönelik özyeterlik inançlarını ve alt boyutları olan sonuç beklentisi inançları ile kişisel özyeterlik inançlarını; Sürdürülebilir Kalkınmaya (SK) yönelik tutumlarını ile SK bilgisini belirlemek,; SKE'yi öğretmeye yönelik öz-yeterlik inançları, SK'ye yönelik tutumları ve SK bilgi düzeylerinin oto-biyografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek ve ayrıca, SKE'yi öğretmeye yönelik sonuç beklentisi inançlarının yordanmasında; SKE'yi öğretmeye yönelik kişisel özyeterlik inançlarının, SK tutumlarının ve SK bilgi düzeylerinin etkisinin olup olmadığını incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, veriler 2016-2017 eğitimöğretim yılı bahar döneminde dört ayrı ölçek kullanılarak toplanmıştır: Kişisel Bilgi Formu, Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitimi Öğretmeye Yönelik İnançlar Ölçeği, Sürdürülebilir Kalkınmaya yönelik Tutumlar Ölçeği ve Sürdürülebilir Kalkınma Bilgisi Ölçeği. Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi sonuçları, kullanılan ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Betimsel istatistik sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının orta düzeyde sonuç beklentisi inançları ve kişisel öz-yeterlik inançlarını da içeren SKE öğretimine yönelik öz-yeterlik inançlarına, SK tutumlarına ve SK bilgisine sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca öğretmen adaylarının SK'ye yönelik tutumlarının öğrenim gördükleri sınıf düzeyine göre farklılaşması dışında, SKE öğretimine yönelik öz-yeterlik inançlarının, SK tutumlarının ve bilgilerinin otobiyografik faktörlere göre değişmediği bulunmuştur. Son olarak, öğretmen adaylarının SKE'yi öğretmeye yönelik sonuç beklentisi inançlarının sırasıyla, SKE'yi öğretmeye yönelik kişisel öz-yeterlik inançları, SK bilgisi ve SK tutumları üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were describing pre-service early childhood education (ECE) teachers' Education for Sustainable Development (EfSD) teaching self-efficacy beliefs constructed around outcome expectancy beliefs and personal teaching efficacy regarding EfSD, attitudes toward Sustainable Development (SD), and SD knowledge; investigating whether EfSD teaching self-efficacy beliefs, SD attitudes and SD knowledge of pre-service ECE teachers differ with respect to autobiographical factors; exploring predictive roles of SD attitudes, SD knowledge and personal EfSD teaching efficacy on outcome expectancy beliefs regarding EfSD. Participants of study were 541 freshmen, sophomore, junior, and senior ECE teacher candidates in Ankara. Data was collected by using scales; Demographic Information Form, EfSD Teaching Beliefs Scale (EfSD-B), Attitudes toward SD Scale (ASD), and SD Knowledge Scale (SD-K). The results of exploratory and confirmatory factor analyses indicated that the Turkish adaptation of EfSD-B and ASD scales are valid and reliable in terms of determining pre-service ECE teachers' EfSD teaching self-efficacy beliefs and attitudes toward SD. In main study, pre-service teachers were found to have moderate sense of attitudes toward SD, SD knowledge, and EfSD teaching selfefficacy beliefs including outcome expectancy beliefs and personal teaching efficacy regarding EfSD. Moreover, pre-service ECE teachers' EfSD teaching selfefficacy beliefs, SD attitudes and SD knowledge did not differ with respect to autobiographical factors except from the significant effect grade levels on SD attitudes. Lastly, personal EfSD teaching efficacy, SD knowledge and SD attitudes were found to have a predictive role on outcome expectancy beliefs of pre-service ECE teachers regarding EfSD teaching.