Facies chances, alteration and petrologic features of balya volcanics, Balıkasir-Turkey
Balya volkanitlerinin fasiyes değişimi alterasyonu ve petrolojik özellikleri, Balıkesir-Türkiye
- Tez No: 50202
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Balya sahası alîokton Permiyen kireçtaşı blokları içeren Üst Triyas klastik tortulîan ve Tersiyer yaşlı dasitik-andezitik volkaniklerden oluşmaktadır. Klastik tortullar ardalanmalı seri ve konglomeradan oluşan iki üyeye ayrılmışlardır. Klastik tortullara ait her iki üyeyi de kireçtaşı birimi tektonik olarak üstlemektedir. Dasitik volkanikler subvolkanik lav, dayk ve intrüsif fasiyesinden yapılı olup propiliitik, ileri derecede arjilik, arjilik, silisik ve fillik/arjilik olmak üzere beş belirgin alterasyon tipinden oluşan alterasyon sahası ile karakterize edilir. Alterasyon tiplerine ait mineral toplulukları; (a) kuvars, serisit ve kaolinitten yapılı fillik/arjilik tip; (b) baskın ikincil kuvars ve serisit içerikli silisik tip; (c) pirofillit ve serisitten oluşan ileri derecede arjilik alterasyon (d) baskın kaolinitten yapılı arjilik tip ve (e) kalsit, epidot, kuvars ve piritten oluşan propiliitik alterasyondur. Balya sahasında pirofillit varlığı ile tanımlanan ileri derecedeki arjilik alterasyon mezothermal alterasyona karşılık gelen yüksek sıcaklık hidrotermal sistemine karşılık gelmektedir. Fiîlik/arjillik alterasyon sunan dasitik volkanikler içinde, yersel olarak şiddetli derecede sülfidik alterasyona uğramış, yaklaşık KKD-GGB ve K-G yönünde uzanan iki esas silika zonu belirlenmiştir. Silika zonlannın gidişleri bölgedeki ana tektonik yapılara benzerdir. Filîik/arjillik alterasyon gösteren dasitik volkaniklerde bulunan diyoriîik intrüsif, dasitik volkaniklerin yerleşimini izleyen magmatik aktivite için bir kanıt oluşturmaktadır. Diyoritik intrusiflerin jeokimyasal değerlendirmesi, bunların yüksek silica içerdiklerini göstermektedir. Çalışma alanının büyük bir kısmım kaplayan andezitik volkanikler, lav akmülan, volkanik çamurtaşı ve kumtaşı mercekleri içeren volkanik breşler ve ince taneli ignimbritierden oluşmaktadır. Andezitik volkanikler içinde büyük arjilik ve silisik alterasyon sistemi ivgözlenmektedir. Arjilik aiterasyon yersel olarak düşük sıcaklık oluşumunu ifade eden masif kalseduan ve opalle örtülmüştür. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Balya area is underlain by Upper Triassic clastic sediments containing Permian allocthonous limestone blocks, and Tertiary dacitic and andesitic volcanics. The clastic sediments are divided into two members as intercalated sequence and conglomerate member. Both members of the clastic sediments are tectonically overlain by allocthonous limestone unit. Dacitic volcanics are formed by subvolcanic lava, dyke and intrusive facies and are characterised by a large alteration halo formed by five distinct alteration types as phyllic/argillic, advanced argillic, argillic, silicic and propylitic alteration. The mineral assemblages of alteration styles are as follows: (a) phyllic/argillic alteration with quartz, sericite and kaolinite, (b) silicic alteration with abundant secondary quartz and sericite, (c) advanced argillic alteration with pyrophyllite and sericite, (d) argillic alteration with abundant kaolinite and (e) propylitic alteration with calcite, epidote, quartz and pyrite. Advanced argillic alteration, which is identified by the presence of pyrophyllite, indicates a high temperature hydrothermal system corresponding to mesothermal alteration in Balya area. Two major silica zones, which are occasionally intensely sulfidic, were described within dacitic volcanics exhibiting phyllic/argillic alteration extending about NNE-SSW and N-S in direction. The trend of the silica zones is consistent with major tectonic structures in the area. A dioritic intrusive located in dacitic volcanics showing phyllic/argillic alteration is an evidence for magmatic activity following the emplacement of dacitic volcanics. The geochemical evaluation of dioritic intrusive indicates it has relatively higher silica content. Andesitic volcanics covering the largest part of the study area consist of massive coherent lava flows, volcanic breccia with volcanic mudstone and sandstone lenses, and fine grained ttignimbrite. Large system of argillic and silicic alteration is observed in andesitic volcanics. Argillic alteration is locally capped by massive chalcedony and opaline silica in andesitic volcanics indicating the low temperature hydrothermal system. m