İki farklı kardiyopleji solüsyonu kullanılan olguların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cases using two different cardioplegia solutions
  1. Tez No: 502023
  2. Yazar: EMRE ÜSTEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRA GENÇPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Miyokard koruma yöntemleri açık kalp cerrahisinin temel konularından birisidir. İskemi-reperfüzyon hasarına ikincil olarak ortaya çıkan kardiyak fonksiyon bozukluğu postoperatif morbidite ve mortalite ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmamızda ekstrakorporeal dolaşım sırasında uygulanan kardiyopleji yöntemleri olan modifiye Del Nido kardiyoplejisi ile tam kan kardiyoplejisi uygulamalarının kardiyak ve renal fonksiyonlar üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesini amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmamız Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde Ocak 2015-Ocak 2017 tarihleri arasında açık kalp cerrahisi uygulanmış toplam 100 hastada yapılmıştır. Hasta grupları retrospektif veri analizlerine dayalı olarak taranmıştır. Bilgiler hastaların ameliyattaki perfüzyonist kayıtlarından, ameliyat notlarından ve yoğun bakım hasta takip formlarından elde edilmiştir. Bu veriler Özel Denizli Cerrahi Hastanesi arşiv kayıtlarından ve veritabanından temin edilmiştir. Bu hastalar içerisinden 30 yaş ve üstü erişkin hastalar, elektif şartlarda ilk kez açık kalp ameliyatı olan hastalar ve aort kros klemp süresi 60 dakika ve üstü olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grupları“Modifiye Del Nido Kardiyopleji solüsyonu”kullanılan (Grup I) ve“Tam Kan Kardiyopleji solüsyonu”kullanılan (Grup II) hastalar olmak üzere 50'şer hastadan oluşan eşit sayıda iki gruba ayrıldı. Bulgular: Hastalar kullanılan kardiyopleji solüsyonu tipine göre modifiye Del Nido kardiyoplejisi (Grup I) (n=50) ve tam kan kardiyoplejisi (Grup II) (n=50) grubu olarak eşit sayıda iki gruba ayrıldı. Araştırma kriterlerine uygun olarak seçilen 100 hasta, 56 (%56)'sı erkek ve 44 (%44)'ü kadın şeklinde basit randomize olarak seçilmiştir. Çalışmadaki hastaların yaş ortalaması 59,79 ± 11,43 olarak saptandı. İki grup arasında yaş ortalamaları açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0.3). Hastaların ortalama kardiyopulmoner baypas(KPB) ve aortik kros klemp(AKK) süreleri sırası ile 153,50 (94 / 347) dakikave 95 (61/290) dakika olarak saptandı. İki grup arasında ortalama KPB ve AKK süreleri açısından anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla; p=0.598 ve p=0.414). Hastaların postoperatif ortalama pH değeri 7,39 ± 0,03 olarak saptandı. Hastalar baz açığı değerleri açısından değerlendirildiğinde ise tüm hastaların ortalama baz açığı -1,22 ± 1,63 olarak saptandı. İki grup arasında pH ve baz açığı değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla; p=0,057 ve p=0,212). İki grup arasında Diabetus mellitus(DM) ve hipertansiyon(HT) tanıları açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla; p=0.541 ve p=0.548). İki grup arasında postoperatif dönemde inotrop kullanımı, pacemaker ve defibrilasyon ihtiyacı gelişimi açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla; p=0.803, p=0.356 ve p=0.269).
Özet (Çeviri)
Introduction: Myocardial protection methods are one of the basic issues of open heart surgery. Cardiac dysfunction, which occurs secondarily to ischemia-reperfusion injury, is directly related to the postoperative morbidity and mortality.This study aims to evaluate the effects of the modified Del Nido cardioplegia and whole blood cardioplegia, the cardioplegia methods applied during the extracorporeal circulation, on the cardiac and renal functions. Materials and methods: The study was carried out on a total of 100 patients who underwent open heart surgery between January 2015 and January 2017 in the Cardiovascular Surgery Clinic of Private Denizli Cerrahi Hastanesi. The patient groups were screened based on retrospective data analysis.The information was obtained from the perfusionist records of the patients in the surgery, operation notes and intensive care patient follow-up forms. This data was obtained from the archive records and database of Private Denizli Cerrahi Hastanesi. Among these patients, adult patients aged 30 years and over, patients who underwent open heart surgery under elective conditions, and patients with aortic cross-clamp time of 60 minutes or more were included in the study. The patients were divided into two groups,each comprising an equal number of 50 patients, as those who were administered the“Modified Del Nido cardioplegia solution”(Group I) and those who were administered the“Complete Blood Cardioplegia solution”(Group II). Findings: The patients were divided into two equal groups as modified Del Nido cardioplegia (Group I) (n=50) and whole blood cardioplegia (Group II) (n=50) according to the type of cardioplegia solution used. A total of 100 patients, 56 (56%) male and 44 (44%) female, were selected as simply randomized patients according to the research criteria. The mean age of the patients in the study was determined to be 59.79±11.43. There was no significant difference between the two groups in terms of mean ages (p=0.3). The mean cardiopulmonary bypass (CPB) and aortic cross-clamp (ACC) durations of the patients were 153.50 (94/347) minutes and 95 (61/290) minutes respectively. There was no significant difference between the two groups in terms of the mean CPB and ACC times (p=0.598 and p=0.414, respectively). The mean postoperative pH value of the patients was 7.39 ± 0.03. When the patients were evaluated in terms of their base deficit values, the mean base deficit mean of all patients was determined to be -1.22 ± 1.63. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of pH and base deficit values (p=0.057 and p=0.212, respectively). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of diabetes mellitus (DM) and hypertension (HT) (p=0.541 and p=0.548, respectively). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of postoperative inotropic use, and the development of pacemaker and defibrillation requirement (p=0.803, p=0.356, and p=0.269, respectively).