Engineering properties of the shales in Narlıdere area
Narlıdere bölgesinde yeralan şeyllerin mühendislik özellikleri
- Tez No: 50204
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla. 250 sözcük) (TÜBİTAK / TÜRDOfCun Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) ÖZ Bu çalışmada, İzmir Körfezinin güneyinde Balçova ve Narlıdere bölgelerinde yaygın olarak bulunan Kretase yaşlı fliş içersinde yeralan şeyllerin uzun dönemli kazılardaki davranışlarının belirlenebilmesi için sevilerin jeoteknik özellikleri saptanmıştır. Değişik türdeki şeyller arazi gözlemleri ve laboratuvar deneyleri (ince kesit, kimyasal ve X-ray analizleri) ile ayırtlanmıştır. Ayrıca, çoğunluğu yol kazılarından alman değişik ayrışma derecesindeki şeyi numunelerinin fiziksel ve mekanik özellikleri saptanmıştır. Şeyllerin ayrışabıürliklerinin saptanması amacıyla slake-durability deneylen yapılmış ve bu deney sonuçları şeyllerin diğer mekanik ve fiziksel deney sonuçlarıyla karşılaştmlmıştır. Bu çalışmalar ışığında şeyllerde yeralan kazılarda bu şeyllerin atmosferik koşullara maraz kaldıklarında ayrışabılırlikieri saptanmış ve bu kazıların stabüitesi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) : ABSTRACT In this study, shales found in Cretaceous aged flysch rock mass and located mainly in south of the Izmir Gulf, in Balçova and Narhdere areas were differentiated and their geotechnical properties were determined to estimate their long term behaviour in excavations. Various shale types were differentiated by field observations and laboratory tests (thin section, chemical and X-ray analysis). Additionally, physical and mechanical properties of the different weathering graded shales samples taken from road cuts were determined. Slake durability tests were carried out on the shale samples and these results were correlated with their mechanical and physical test results to estimate their slaking potential. In the point of view of these studies, the susceptibility of the shales when exposed to the atmosphere by the excavations were determined and their stability in the excavations were discussed.