Kompleks değişkenli cebirsel polinomların Bergman uzaylarında davranışları
Behaviors of complex variable algebraic polynomials in Bergman spaces
- Tez No: 502039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TUNÇ, PROF. DR. FAHREDDİN ABDULLAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kompleks düzlemde bir sonlu Jordan bölgesi üzerinde analitik olan bir fonksiyonun, farklı normlu veya yarınormlu uzaylara ait normları veya yarınormları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve verilen bölge genişlediği zaman, analitik fonksiyonun normunun veya yarınormunun nasıl bir değişime uğrayacağının belirlenmesi, Yaklaşım Teorisinin önemli problemlerindendir. Bu tezde, analitik fonksiyon olarak kompleks değişkenli polinomlar, yarınormlu veya normlu uzay olarak da parçalı düzgün eğri ile sınırlı bölgelerde iyi bilinen ağırlıklı Bergman uzayları ele alınmış, bu uzayların parametrelerine bağlı olarak, polinomların yarınormları arasındaki ilişkiler incelenmiş; ele alınan sonlu bölge genişlediği zaman, polinomların yarınormlarının nasıl değiştiği belirlenmiş ve bu bölgenin tümleyeninde, polinomların modülce artışının, verilen bölge üzerindeki yarınormları yardımıyla noktasal değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca, bazı özel durumlarda elde edilen eşitsizliklerin kesin olduğunu gösteren sonuçlar elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Determining the relationships between different norms or seminorms of functions which are analytic in a given finite Jordan domain in the complex plane in the various normed and semi-normed space and determining how undergo a change of norm or semi-norm of the holomorphic function when the given region expands are major problems of the Approximation Theory. In this thesis, we will consider polynomials with complex variables as holomorphic functions and the well known Bergman Spaces on regions with piecewise smooth boundary as normed or semi-normed spaces, and we investigated the relationships between various semi-norms of polynomials depending on parameters of the spaces; we determined how undergo a change of semi-norm of polynomials when the given region expands and we evaluated the pointwise growth of the modulus of polynomials in the exterior of the given region with respect to the quasinorm of the polynomial in the given region. Furthermore, the results indicating that in some special cases of absolute inequality was obtained.