Türkiye Avrupa arası çok modlu taşımacılık uygulamaları ve incelenmesi
Applications and examinations of multimodal and intermodal transportation systems between Turkey and Europe
  1. Tez No: 502070
  2. Yazar: GİZEM BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkemizde her geçen yıl artmakta olan uluslararası ticaret hacmi ile lojistik faaliyetlerden olan taşımacılık ve dağıtım sistemleri giderek önem kazanmaya başlamıştır. Diğer yandan çevre kirliliğindeki artışlar, trafiğin artışı ve kazaların meydana gelmesi gibi etkenler; güvenli, ekonomik ve çevreci olan taşıma sistemlerine ilgiyi arttırmıştır. Bu kapsamda; meydana gelen çevre dostu yöntemler ile çok sayıdaki alan üzerinde çevre kirliliğinin azaltılması amaçlanmaktadır. Dolayısıyla; taşımacılık türlerinde çevreye daha az emisyon salınımı yapan çok modlu taşımacılık uygulamaları önem kazanmıştır. Ülkemizde faaliyet göstermekte olan lojistik firmalarından bazıları çok modlu taşımacılık modellerini kullanmaktadır. Çok modlu taşımacılık sisteminde; demiryolları, denizyolları, karayolları farklı şekillerde kombine edilerek uygulanmaktadır. Bu çalışmada; Türkiye'de lojistik firmaların çok modlu taşımacılık uygulamaları üzerinde durularak; literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde konuya giriş yapılarak neden bu konu üzerinde durulduğu açıklanmıştır.İkinci bölümde ise lojistik ve tedarik zinciri tanımı yapılarak, tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Türkiye'de lojistik sektörünün durumu ve lojistiğin önemi, lojistik uygulama çeşitleri,faaliyetleri ve lojistik köyler anlatılmıştır.Lojistik süreçlerde dış kaynak kullanımından detaylı olarak bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; uluslararası taşımacılık kavramı, amacı, önemi, gelişimi ve türleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde; çok modlu taşımacılık, türleri, temel bileşenleri, olumlu ve olumsuz yönleri açıklanmıştır. Dünyada örneklerinden bahsedilerek, tarihsel gelişimleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise; çok modlu taşımacılık uygulamalarını kullanan köklü lojistik firmaların üst düzey yetkilileri ile yapılan röportajlar ile Avrupa Türkiye arası güzergahları, modelleri, faaliyet alanları ve yapmış oldukları uygulamalar incelenerek analizi yapılmıştır. Avrupa ülkelerine çok modlu taşımacılık alanındaki faaliyetlerin avantaj ve dezavantajları araştırılarak en çok kullanılmakta olan Ro-Ro gemilerinin ülkemizdeki durumu ve seferleri incelenmiştir. Yapılan bu çalışma lojistik firmalarına bu alanda ki eksiklerini görme konusunda yol gösterici olacaktır, uluslararası ticaret yapan şirketlere ise çok modlu taşımacılık uygulamaları detaylı anlatılarak neden tercih edilip edilmemesi gerektiği ve kendilerine en uygun yöntemi seçmeleri konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Importance in transportation and distribution of our logistic activities has an a significant value in our countrys' increasing international trading volume. With factors like pollution, rise in traffic and the increase of accidents has raised the awareness for green, safe and reliable transportation. With this logic and nature friendly approaches, most of the causes pollution can be filtered or in worst case decreased. Therefore multimodal and intermodal transportation models which have less pollution on the world has gained more attention and importance. Some of the logistic companies in our country is already using the multimodal and intermodal transportation systems. In the multimodal and intermodel transportation systems; railways, sea and roads are being used in a hybridly manner. In this study, the application of the Turkish companies on multimodal and intermodal transportation has been examined with scanning technique. First part is an introduction to the study and an explanatation to why it has been studied. The second part is an liteature explantation with the history of the logistic systems. The status of the logistics industry in Turkey, the logistic villages, the importance and the different applications have been given as examples. Outsourcing in logistic applications have been mentioned. Third party of the study emphasizes the international transportation concept, the purpose, progress and the types of it. In the fourth part ; multimodal and intermodal transportation types, principal components and the pros & cons have been explained. Global examples have been given with a small study on its historic development. Fifth part is the“live”part where the companies with the application of multimodal and intermodal transportation systems have been analyzed with the responsible operational managers being interviewed and the analysis of Europe-Turkey routes, models and the area of activities taking place. The pros and cons of the multimodal and intermodal transportation systems in Europe have been studied and the most applied method“Ro-Ro”'s status and voyages in our country have been examined. This study will be enlightening for those who are seeking to see what they are doing wrong or better yet what they could do better in terms of logistics. For the international companies, it will be a guide to understand the multimodal and intermodal transportation systems better so they can take a decision on whats the best method for them and creating an action plan for companies.