Perakende sektöründe dağıtım yönteminin tedarikçi ödeme ve vade türüne göre belirlenmesi: Perakende gıda firmasında bir uygulama
Adjusting distribution network according to payment system of suppliers in retailer sector: An implementation for a food retailer company
  1. Tez No: 502071
  2. Yazar: YASEMİN BEKTAŞ BATIRER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Perakende sektöründe tedarik zinciri, ürünlerin seçimi ile başlar, planlama, sipariş, depolama, alokasyon, dağıtım, nakliye, müşteri hizmetleri, iade süreci ile sona erer. Tedarik zinciri mal akışını, bilgi akışını ve nakit akışını sağlamaktadır. Perakende; operasyon maliyetlerinin yüksek, rekabetin yoğun, ancak karlılığın düşük olduğu bir sektördür. İşletmeler bu rekabet ortamında ayakta kalabilmek için operasyonel giderlerini optimum seviyede tutmaya çalışmaktadırlar. Operasyonel giderleri optimum seviyede tutmaya çalışırken bir yandan da müşterilerine kaliteli ürün, en iyi fiyat hizmeti, en iyi satış sonrası hizmet vermek durumundadırlar. Bilgi akışını güçlü bir sistem ile sağlarken, mal akışında yapılacak kar, nakit akışını pozitif yönde arttıracaktır. Bu tezin amacı operasyonel giderleri azaltarak, nakit akışını pozitif yönde arttırmaktır. Tez çalışması Türkiye'de modern perakende sektörünün öncüsü olan gıda perakende firmasının desteği ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supply chain in retailer industry starts with determination of products and it ends with planning, stocking, distributing, shipping, customer service and refunding processes. Supply chain manages the flow of product, data and cash. Retailer is an industry of which operation costs are high and rivalry is intense. Companies makes effort to keep their expenditures in optimum minimum level in order to maintain their businesses in this competitive environment. In addition, companies continue providing the best product and service needed after sales. The flow of information will be provided by a powerful system while the profit gained during the flow of product will increase the flow of cash. The purpose of this thesis is minimizing operational costs and increasing the cash flow. This thesis study is supported by a food retailer which is the market leader in supermarket retailer sector of Turkey.