Assessing pre-service science teachers' systems thinking skills using real life scenarios
Fen bilimleri öğretmen adaylarının sistemsel düşünme becerilerinin gerçek yaşam öyküleri kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 502093
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri öğretmen adaylarının sistemsel düşünme becerilerinin değerlendirilmesinde gerçek yaşam öykülerinin kullanımını incelemektir. Bu çalışmada literatürde tanımlanan dokuz sistemsel düşünme becerisi sürdürülebilir kalkınma bağlamında ele alınmıştır. Katılımcılardan sürdürülebilir kalkınma kavramını oluşturan çevre, ekonomi ve toplum boyutlarının bütünleşik yapısını sistemsel bir bakış açısıyla açıklamaları beklenmektedir. Bu nedenle, değerlendirme amacıyla kullanılan gerçek öykünün sürdürülebilir kalkınmayla ilişkili olmasına dikkat edilmiştir. Veri toplama süreci bir devlet üniversitesindeki altı son sınıf fen bilimleri öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Katılımcıların gerçek yaşam öyküsü hakkındaki yorumları yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Bu çoklu durum çalışmasında her katılımcıdan elde edilen veriler ayrı başlıklarda incelenmiştir. Görüşmeler ile elde edilen veriler, bu çalışmada ele alınan sistemsel düşünme becerileri için geliştirilen bir rubrik kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırma, sistemsel düşünme becerilerinin değerlendirilmesi ile ilgili bir fikir oluşturmayı ve sürdürülebilir kalkınma ile ilgilenen eğitimcilere ilham vermeyi hedeflemektedir. Bulgular, katılımcıların sistemsel düşünme becerilerinin hiyerarşik olmayan bir düzende değiştiği ve kişisel deneyimlerine bağlı olarak değiştiği gözlemlenmiştir. Dahası, katılımcıların sürdürülebilir kalkınma hakkında zayıf bir kavrayışa sahip oldukları gözlemlenmiştir. Gerçek yaşam öyküsü üzerine yapılan çıkarımlarda sürdürülebilir kalkınmanın çevresel boyutu diğer iki boyutundan daha fazla vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma gerçek yaşam öykülerinin ele aldıkları konu hakkında katılımcılara geniş bir bilgi sunduğunu ve sistemsel düşünme becerilerini ölçmede etkili araçlar olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate pre-service science teachers' systems thinking skills with using a real-life scenario as an assessment tool. The nine systems thinking skills defined in this research were discussed in terms of sustainable development. Participants were expected to comprehend integrated nature of environmental, economic and social aspects of this concept in a systemic perspective. Therefore, the real-life scenario used for assessment was selected related with sustainable development. Data collection procedure was conducted with six senior pre-service teachers from the elementary science education department of a public university in Turkey. Their interpretations on the real-life scenario were acquired through semi-structured interviews. Data obtained from each participant was discussed separately in this multiple case study. Interviews were analyzed by using the rubric developed for systems thinking skills discussed in the present research. This study intended to provide an insight for assessment of systems thinking skills and to inspire educators interested in sustainable development. Findings showed that participants' systems thinking levels were changing in a nonhierarchical order and connected with the personal experiences. Additionally, it was observed that real life scenarios provide an in-depth information to participants for discussion. Moreover, it was noticed that there is a weak conception about sustainable development among the participants. While commenting on the scenario, environmental aspect was emphasized more than the other two aspects of sustainable development. In general, this study revealed that real-life scenarios are effective tools in assessment of systems thinking skills.