Bireysel emeklilik sistemine katılım tercihinde finansal okuryazarlığın etkisi
The effect of financial literacy on the preference of participating in the individual pension system
- Tez No: 502096
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede, sosyal güvenlik sistemlerinin finansman krizi içerisine girmesi ve sunulan emeklilik hizmetlerinin etkinliğini kaybetmeye başlaması, kapsamlı bir reformu gerekli kılmıştır. Sosyal güvenlik sistemlerinde gerçekleştirilen yeniden yapılanma sonucu bireysel emeklilik sistemleri, bazı ülkelerde kamu emeklilik sistemlerini tamamlayıcı bir unsur olarak bazı ülkelerde ise onun yerine geçen bir sistem olarak önem kazanmıştır. Hem bireye hem de ülke ekonomisine sunduğu katkı ile hızla yaygınlaşan bireysel emeklilik sistemlerinde, emekliliğe yönelik sorumluluk birey ile devlet arasında paylaştırılmaktadır. Emeklilik gelirine yönelik sorumluluk alan birey, sisteme katılıp katılmama kararını kendi değerlendirmelerine göre vermektedir. Ayrıca sisteme katılım sağlayan bireyler emeklilik gelirini şekillendirecek katkı payını belirlemekte ve fon tercihi gibi konularda bireysel kararlar vermektedir. Bu konularda rasyonel kararlar alınabilmesi için bireylerin temel finansal okuryazarlık düzeyinde olması gerekmektedir. Bu çalışmada temel amaç finansal okuryazarlık ve bireysel emeklilik sistemi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca finansal okuryazarlık seviyesinin belirlenmesi, finansal tutum ve davranışların tespit edilmesi ve bireysel emeklilik sistemine yönelik bilgi seviyesinin belirlenmesi çalışmanın diğer amaçlar arasındadır. Araştırma sonucunda finansal okuryazarlık düzeyi ile bireysel emeklilik sisteminin kullanımı arasında bir ilişki bulunmuştur. Yüksek finansal okuryazarlık seviyesine sahip bireyler arasında bireysel emeklilik sistemi kullanım oranının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In many developed and developing countries around the world, a comprehensive reform has been required due to the fact that social security systems has fallen into the financial crisis and the pension services offered has started to lose their effectiveness. As a result of restructuring in social security systems individual pension systems have gained importance in some countries as a complement to public pension systems and in some countries substitute system. Responsibility towards retirement is shared between the individual and the state in individual pension systems, which are rapidly spreading with the contributions to both the individual and the country's economy. The individual who is responsible for the pension income gives his or her own decision to participate in the system. In addition, the individuals participating in the system determine the contribution margin that will shape the pension income and make individual decision about fund preferences. Rational decisions can be made in these matters only if the individuals are at the basic level of financial literacy. The main purpose of this study is to examine the relationship between financial literacy and the individual pension system. Besides, determination of the level of financial literacy, identification of financial attitudes and behaviors and determining the level of knowledge for the individual pension system are among the other objectives of the study. As a result of the research, there is a relationship between the level of financial literacy and the use of the individual pension system. It has been determined that the rate of use of the individual pension system is higher among individuals with a high financial literacy level.