Faizsiz bireysel emeklilik sisteminin işleyişi: 2008 sonrası Türkiye örneği
Interest individual response system: 2008 after Turkey example
- Tez No: 473405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı bireysel emeklilik sistemi inceleyerek 2008 sonrası uygulanmaya başlanan faizsiz bireysel emeklilik sisteminin ekonomik ve finansal açıdan işleyişinin incelenmesidir. Bu çalışma ile bilimsel kaynak sayısı oldukça sınırlı olan alanda gelecekte yapılacak olan çalışmalara kaynak teşkil etmesi amaçlanmıştır. 2/01/2008 tarihinde Resmî Gazete ile bireysel emeklilik sistemi içinde en az %30 oranında Devlet Tahvili Hazine Bonosu bulunma şartının kaldırılması ile katılım bankacılığında bireysel emeklilik sistemi doğmuştur (Kaya 2003, s.7). Faize duyarlı olan bireylerin bireysel emeklilik sistemine sisteme dahil olmak istememesi, bu bireyleri faizsiz bireysel emeklilik sistemine yönlendirmiş olup faizsiz fonlara yatırım artmıştır. 2013 yılında yürürlüğe giren katkı payı tutarına devlet katkısının bireysel emeklilik sektörüne girmesi ile birlikte faizsiz bireysel emeklilik sisteminin sektördeki payı büyümeye başlamıştır. Söz konusu büyüme eğiliminin faizsiz bankacılığın gelişmesinde etkili olacağı beklenmektedir. Faizsiz bireysel emeklilik sisteminin sektörde yeni oluşu nedeniyle konu ile ilgili sınırlı sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmanın literatüre katkı sağlaması beklenmektedir. Çalışmanın ilk bölümü konunun önemine ve araştırma konusuna yer verilmiştir. İkinci bölümünde, sosyal güvenlik sisteminin ortaya çıkışı ile ülkemizde ve ülkemiz dışındaki uygulamalarına yer verilerek sosyal risk ve özel sağlık sigortaları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, bireysel emeklilik sisteminin tarihsel gelişimi, dünyada ve ülkemizdeki işleyişi, bireysel emeklilik unsurları, sistemin amaçları, bireysel emeklilik sistemine etki eden kuruluşlara yer verilmiştir. Bireysel emeklilik sisteminde devlet desteği ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Devlet katısının sisteme dahil edilmesinin sisteminin gelişimine etkileri belirtilmiştir. Ayrıca bu bölümde Devlet katkısının nasıl hesaplanacağı ile devlet katkısından yararlanabilecek bireylere ilişkin bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, faizsiz fonlar hakkında bilgi verilmiştir. Bireysel emeklilik sistemindeki faizsiz fonlar ve bu fonların hangi şirketler tarafından nasıl kullanıldığı belirtilmiştir. Beşinci bölümde ise, 2008 sonrası faizsiz bireysel emeklilik sisteminin etkilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the arguments of the individual pension system and to examine the functioning of the interest-free individual pension system that arises with these arguments. On 12/01/2008, the private pension system in the participation banking was born with the removal of at least 30% of the State Treasury Treasury Bills in the Official Gazette and the private pension system. The interest-free individual pension system has been in a growth trend and the investment in interest-free funds has increased due to the desire of the fragile individuals to participate in the system. Confidence in these funds has increased as interest-free funds have not been affected by the 2009 crisis. With the increase in interest-free funds and the contribution of the state to the private pension sector in 2013, the sectoral share of the interest-free private pension system began to grow. This growth tendency will also have great effects on the development of interest-free banking. The fact that the interest-free individual pension system is new in the sector is not enough to provide statistical data and it can be said that the literature is limited. The limited number of resources and the limited number of scientific studies in this area yet increase the importance of this work. In the first part of the study, the historical development of the individual pension system, its functioning in the world and in our country, the individual pension elements, the aims of the system, the institutions affecting the individual pension system are examined. In the second part, there is a description of state support in the individual pension system. The effects of the state factor on the development of the system together with the entry into the system are indicated. Information on how to calculate government contribution and who can benefit from government contribution. In the third part of the study, information about interest-free funds was provided. Interest-free funds in the private pension system and how these funds are used by which companies are mentioned. Interest-free funds also emphasized the importance of sukuk. In the fourth chapter, information on how to acquire the right to retirement and how to plan for the transition to retirement is given. In the fifth chapter, the missing aspects of the interest-free private pension system and the areas that need to be developed have not been mentioned.