Kore Savaşı'na katılan Türk birlikleri
Turkish troops which paticipated Korean War
- Tez No: 502109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CEVAHİR KAYAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Kore Yarımadası, Güneydoğu Asya'da stratejik öneme sahip bir bölge olup dağlık bir çıkıntı biçiminde Sarı Deniz ve Japon Denizini ayırıp Japonya'ya uzanmaktadır. Tarih boyunca güç mücadelelerine sahne olan yarımada 2. Dünya Savaşından sonra SSCB, ABD ve İngiltere liderlerince toplanan Yalta Konferansında (4 – 11 Şubat 1945) nüfuz bölgelerinden birine dâhil edilemeyen bir ülkedir. Böylelikle yarımada ABD ile SSCB arasında güç mücadelesine sahne olmuştur. Bu mücadele yarımadada 38. paralel sınır olmak üzere iki hükümetin kurulmasına ve mücadelenin bir süre sonra sıcak savaşa dönüşmesine yol açmıştır. 38. paralel sınır olmak üzere Kore Yarımadasının güneyinde 15 Ağustos 1948'de Kore Cumhuriyeti, kuzeyinde 12 Eylül 1948'de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren ilişkileri gergin olan bu iki devlet arasında 25 Haziran 1950'de Kuzey Kore'nin taarruzu ile savaş başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti de Kore Savaşına Birleşmiş Milletlerin çağrısı ile 30 Haziran 1950 günü bir tugay büyüklüğünde birlik göndereceğini bildirmiştir. Farklı birliklerden askeri personel Ankara'da eğitim gördükten sonra İskenderun'a sevk edilmiş, ilk kafile 25 Eylül 1950'de olmak üzere Kore'ye harekete başlamıştır. ABD Deniz Kuvvetlerine ait gemilerle taşınan 1'inci Türk Tugayı yarımadanın güneyindeki Pusan Limanından karaya çıkmış ve kısa bir eğitimle Amerikan silahlarına intibak ettikten sonra muharebe görevi almıştır. Kore Savaşında görev alan ilk Türk Tugayı en çetin muharebelere katılan ve en çok zayiat veren tugaydır. Kore Savaşı içinde Kunuri Muharebeleri, BM Ordusunun Kuzey Orduları tarafından imhasının Türk Tugayı tarafından engellenmesi açısından özellikle önemlidir. 1'inci Türk Tugayı Kuzey taarruzlarının yarımadanın güneyinde Pusan şehrinde durdurulması ve BM Ordusu tarafından Han nehrine kadar Kuzey Ordularının atılması safhasına kadar muharebede kalmış, 8 Eylül 1951'den itibaren yarımadadan ayrılarak yerini 2'nci Türk Tugayına bırakmıştır. 2, 3 ve 4'üncü Tugaylar 10 Haziran 1954 tarihine kadar Kore'de sıcak savaşa devam etmiş, bu tarihten itibaren 9 Temmuz 1970'e kadar azalan büyüklükte birliklerle yarımadada Türk varlığı devam etmiştir. 4 yıl boyunca bilfiil savaşta bulunan Türk birliklerinden 234 asker esir düşmüş, tamamı ateşkesten sonra özgürlüklerine kavuşmuştur. Savaş boyunca ve muharebe meydanından ayrıldıktan sonra ölen yaralılarla birlikte 1005 Türk askeri hayatını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
Korean Peninsula is an important region that divides Yellow Sea and Japan Sea; and reaches to Japan as a mountainous ridge. Throughout history the peninsula which have been a stage for Powers struggles, is not included in any region of authorities along Yalta Conference (4-11th February 1945) assembled by USA, USSR and Great Britain after WW2. Thus, the peninsula has been a stage for power struggle between USA and USSR. This struggle concluded with foundation of two governments bordered by 38th parallel and turning into a hot conflict after a while. Bordered by 38th parallel, in the South of the peninsula in 15th August 1948 Korean Republic, in the North of the peninsula in 12th September 1948, Democratic People's Republic of Korea was founded. Between these two governments, which have tense relations, the war started in 25th June 1950 with attack of North Korea. Turkish Republic declared to contribute the war with a unit of brigade in 30th June 1950 by invitation of United Nations. After the training in Ankara, the military servants gathered from different military units sent to İskenderun. The first convoy moved off in 25th September 1950. The 1st Turkish Brigade which shipped by US Navy, set foot on the peninsula southerly and after adapted to American weapons with a short training took place in war. The first Turkish Brigade in Korean War suffered most from deaths and took place in the hardest conflicts. In Korean War the Kunuri Battles are especially important since Turkish Brigade prevented UN Army from perished by Northern Army. First Turkish Brigade served in the Korean War between stopping the Northern attack in Pusan, southern edge of the peninsula and swiping Northers Units to the Han river. Than left the peninsula in 8th September 1951 and handed over to 2nd Turkish Brigade. 2nd, 3rd and 4th Brigades served in the Korean War till 10th June 1954 at shooting conflict. After that 4th Brigade handed over to smaller units and Turkish units served until 9th July 1970 with decreasing size of units. Along 4 years 234 soldier captive as POW from the fighting units, all got freedom after the armistice. All along the war and afterwards including the wounded soldiers that dead along the treatment totally 1.005 Turkish soldier dead in the Korean War.