Güney Kore'nin ekonomik ve teknolojik gelişim süreci-bölge ülkeleri ve Türkiye ile olan stratejik yaklaşımları
South Korea's economic and technological development process and its relations with region countries and Turkey
  1. Tez No: 191701
  2. Yazar: BÜLENT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Economics, History, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
IVÖZETTEZ BAŞLIĞI : Güney Kore'nin Ekonomik Ve Teknolojik Gelişim Süreci- Bölge Ülkeleri Ve Türkiye İle Olan Stratejik YaklaşımlarıYAZAR ADI: Bülent DEMİRTarih boyunca çeşitli milletlerin istilasına uğrayan Kore, kültürünü vegeleneklerini bugüne kadar muhafaza edebilmiş köklü bir devlet geleneğinesahiptir.1910 yılından İkinci Dünya Savaşı'na kadar Japonya'nın egemenliğialtına giren Kore, Japonya'nın savaşta yenilmesiyle Japon hegemonyasındankurtulmuştur.Savaştan sonra Kore yarımadası batı bloğunu temsil eden ABD ile doğubloğu lideri Sovyetler Birliği arasında bir çıkar çatışmasına sahneolmuştur.ABD yarımadanın güneyinin, Sovyetler Birliği ise kuzeyininkontrolünü sağlamak konusunda anlaşmışlardır.38nci paralel sınır kabuledilerek kuzeyde Sovyetler Birliği güdümünde Kore Demokratik HalkCumhuriyeti kurulurken güneyde ABD destekli Syngman Rhee liderliğindeKore Cumhuriyeti (Güney Kore) ilan edilmiştir.1950'de Kuzey Kore'nin taarruzu ile Kore Savaşı başlamış, GüneyKore'yi kurtarmak için ABD önderliğinde BM kuvvetleri müdahalesiyle KuzeyKore birlikleri geri püskürtülmüş ancak Çin'in sürpriz bir şekilde savaşagirmesiyle 38nci paralel sınır olarak kalmış ve Kore resmen ikiyebölünmüştür.Bu tarihten itibaren Güney Kore askeri güvenliğini büyük ölçüde ABD'yeendekslemiş, demokratik bir ülke olarak serbest piyasa ekonomisinibenimsemiş ve politikalarını bu yönde oluşturmuştur.Kuzey Kore ise Rusyave Çin ile yakın ilişki içinde olmuş; ABD ve batı dünyasına kapalı bir ülkehaline gelmiştir.Güney Kore, ekonomisini hızla geliştirip zengin bir ülkekonumuna gelirken(Kişi Başına Düşen Milli Gelir:9700$) Kuzey Kore gittikçeyoksullaşmıştır.Güney Kore Japonya'yı örnek alarak sanayi ve teknolojikalanda hızla ilerlemiştir.Kuzey Kore ekonomisi ise daha çok silahlanma veVaskeri harcamalar sonucunda zayıf hale gelmiş ve halk açlıkla karşı karşıyakalmıştır.Nükleer Silahsızlanma Antlaşmasına uymayan Kuzey Kore , nükleersilah üretimine tüm yaptırımlara rağmen devam etmiş ve 11 Eylül saldırılarısonucunda ABD tarafından ?şer ekseni? içinde kalan ülke olarak ilanedilmiştir.1989'dan beri devam eden Koreler arası görüşmelerle KoreYarımadası'ndaki gerginlik giderilmeye, Kuzey Kore'nin nükleer silahüretiminden vazgeçmesine ve Kore'nin barış içinde birleşmesine doğruadımlar atılmaktadır.Güney Kore'liler birleşme konusunda Almanya örneğiniçok iyi incelemektedirler.Türkiye'nin Güney Kore ile ilişkileri Kore Savaşı ile başlamıştır. KoreSavaşı'na BM çatısı altında katılan Türk tugayının Güney Kore'ninkurtuluşuna katkıları bugün de minnetle anılmaktadır.Türkiye -Güney Koreticaret ilişkileri gittikçe artmış, Güney Kore'nin Hyundai, Samsung, LG, vb.dev firmaları Türkiye'ye yatırım yapan önemli şirketlerdir.Ancak iki ülkearasındaki ticari açık Türkiye'nin aleyhine olacak şekilde artmaktadır.Türkiye Kore Yarımadası'nda barış ve istikrarı destekleyen bir politikayürütmektedir.Güney Kore'nin Kuzey Kore ile olan sorunlarını barışçıl yollarlaçözümlemesini ve Güney Kore'nin barış içinde birleşme politikasınıdesteklemektedir.
Özet (Çeviri)
VISUMMARYTITLE OF THE THESIS: South Korea?s Economic and TechnologicolDevelopment Process and ıts Relations withRegion Countries and TurkeyAUTHOR : Bülent DEMİRKorea, who was invaded by various nations throughout the history, hasa fundamental tradition which succeed in preserving its culture and traditionsuntil today. Korea was under the dominiance of Japan from 1910 to WorldWar II and it could get rid of Japan hegomany when Japan was defeated atthe war.After the war, there was a self-interest conflict between USA, whorepresented Western Block and Soviet Union, who represented EasternBlock. USA and Soviet Union agreed that USA would control the south of thepeninsula and Soviet Union would control the north of the peninsula.Accepting the 38th parallel as the border, Korea Democratic Public Republicwas established at the north under the conrol of Soviet Union, and with thesupport of USA, Republic of Korea was established under the leadership ofSyngman Rhee.In 1950, The Korean War began, because of the attack of North Korea.Under the leadership of USA, UN forces sent back the North Korea forces tosave South Korea, but by China?s surprise entrance to the war, 38th parallelcontinued to stay as the border and Korea was officially divided into two.Beginning from that day, South Korea leaned its millitary security toUSA to a great degree and appropriate free market economy as a democraticcountry and constitute its policy through this way. North Korea was in closerelations with Russia and China, but became close to USA and to the West.As South Korea was rapidly improved its economy and became a richcountry, North Korea became poorer. South Korea took Japan as theexample and developed rapidly in industry and technology areas. NorthKorea?s economy got weak because of armament and military expenses.People in the county faced with hunger.VIINorth Korea, who didn?t obey Nucleer Disarmament Agreements,continues to produce nucleer weapons in spite of all treats and after 11September attacks, it was announced among countries in ?Axis of Evil? byUSA. Since 1989, thanks to the discussions between Koreas, they madeprogress, to remove tension in Korean Peninsula, to make North Korea giveup the idea of producing nucleer weapons and to unite Korea peacefully.South Koreans examined Germany as an example carefully.Turkey?s relations with South Korea began with Korean War. TurkishBrigade participated in the war under UN and its help in rescuing SouthKorea is still remembered gratitude. Trade relations between Turkey andSouth Korea gradually increase and South Korea?s big firms like Hyundai,Samsung and LG are important companies which make investments inTurkey. But the trade (ticari açık) between two countries is increasingopposed to Turkey.Turkey put forward a policy that supports peace and stability in KoreanPeninsula. Turkey also supports South Korea, in solving its problems withNorth Korea in peaceful ways and supports North Korea?s policy of uniting inpeace.