Çoklu ağır metal toksisitesinin biyolojik sistemlerde incelenmesi ve iş güvenlik kriterlerine göre değerlendirilmesi
Investigation of multi metal toxicity on biological systems and evaluation according to occupational safety criteria
  1. Tez No: 560770
  2. Yazar: AYSU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİKEM ÖVEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, Cr (VI), Ni (II) ve Cu (II) ile maruziyetinin biyolojik sistem üzerindeki tekil ve birlikte bulunduğu ortamlardaki çoklu toksisite etkileri aditif, sinerjik veya antagonistik olarak ortaya konulmuştur. Söz konusu ağır metaller biyolojik sistem olarak seçilen Vibrio harveyi'nin büyüme eğrisi üzerinde çalışılmış ve sırasıyla Cr (VI), Cu (II) ve Ni (II) için EC50 değerleri 2,5 g/ml, 4 g/ml ve 6 g/ml olarak hesaplanmıştır. Tekil toksisite sıralaması Cr (VI) > Cu (II) > Ni (II) olarak elde edilmiştir. Çoklu ağır metal toksisiteleri incelendiğinde, Ni (II) + Cu (II) sinerjik, Cu (II) + Cr (VI) aditifin biraz üzerinde ve Ni (II) + Cr (VI) antagonistik etki gösterdiği belirlenmiştir. Sıralama ise Ni (II) + Cu (II) > Cu (II) + Cr (VI) > Ni (II) + Cr (VI) olarak elde edilmiştir. İş güvenliği boyutunun incelenmesi amacıyla söz konusu ağır metallere tekil ve çoklu ağır metal içeren çalışma ortamlarında bulunan çalışanlara anket düzenlenmiştir. Çalışan beyanlarına göre değerlendirilen anket sonuçlarına göre tekli ağır metallerde toksik etki sıralaması Cr (VI) > Ni (II) > Cu (II) olarak belirlenmiştir. Ağır metal farkındalıkları ile ilgili sorulara aldığımız yanıtlar çalışan eğitimlerin yenilenmesi gerektiğini göstermektedir. Bu çalışmanın firma yetkilileri ve çalışanları ile paylaşılması ile bu farkındalığa dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, single toxicity and multiple toxicity effects of exposure to Cr (VI), Ni (II) and Cu (II) have been demonstrated as additive, synergistic or antagonistic on biological system. These heavy metals were studied on the growth curve of Vibrio Harveyi which was analyzed as a biological system and EC50 values were found out as 2.5 g / ml, 4 g / ml and 6 g / ml for Cr (VI), Cu (II) and Ni (II) respectively. The single toxicity sequence was determined as Cr (VI) > Cu (II) > Ni (II). As multiple heavy metal toxicities were examined, Ni (II) + Cu (II) showed a synergistic, Cu (II) + Cr (VI) showed a slightly additive and Ni (II) + Cr (VI) showed an antagonistic effect on the same biological system. The toxicity sequence was obtained as Ni (II) + Cu (II)> Cu (II) + Cr (VI)> Ni (II) + Cr (VI). For the purpose of examining the work safety dimension, a survey was conducted to the workers who expose the single and multiple heavy metals in the workplaces. According to the results of the survey evaluated according to employee statements, toxicity of single heavy metals was determined as Cr (VI) > Ni (II) > Cu (II). Our answers to the questions about heavy metal awareness indicate that training needs to be renewed. With the sharing the result of this study, the level of awareness was aimed to be increased by the officials and employees.