Reşit Hanadan'ın romanları üzerine oluşumsal yapısalcı bir inceleme
A genetic-structuralistic analysis of Reşit Hanadan's novels
  1. Tez No: 502153
  2. Yazar: YASİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TURAN KALLİMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Balkan Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Reşit Hanadan'ın romanları üzerine yapılan bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Balkan Türk Edebiyatı'nın tarihsel süreci hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Birinci bölümde edebiyat sosyolojisi ve Lucien Goldmann'ın“Oluşumsal Yapısalcı Eleştiri Metodu”hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Lucien Goldmann'ın“Oluşumsal Yapısalcı Eleştiri Metodu”hakkında verilen bilgiler genişletilmiş, metodun içeriği açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Reşit Hanadan'ın hayatı ve sanatı açıklanmış ve bugüne kadar yayımladığı eserlerin isimleri verilmiştir. Dördüncü bölümde yazarın ilk eseri olan Sel romanı“Oluşumsal Yapısalcı Eleşiti Metodu”ile incelenmiştir. Beşinci, altıncı ve yedinci bölümlerde Reşit Hanadan'ın üç ciltten oluşan“Taş Yerinde Ağırdır”üçlemesi yine“Oluşumsal Yapısalcı Eleştiri Metodu”ile incelenmiştir. Bu bölümlerde incelenen eserlerin adı sırasıyla, Taş Yerinde Ağırdır, Başka Olur Rumeli'nin Harmanı ve Elveda Hüdavendigar Diyarı'dır. Sonuç bölümünde çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın sonunda özel isimler, eser isimleri, karakter isimleri ve yer isimlerini içeren bir dizin, kaynakçayla birlikte yazar ile yapmış olduğumuz kısa bir röportaj ve öz geçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study conducted on novels of Reşit Hanadan who was one of the important names of Balkan Turkish Literature consists of seven sections. Introduction part contains general information about historical process of Balkan Turkish Literature. In first section, information about literature sociology and“Formative Structuralist Critical Method”of Lucien Goldmann is given. In second section,“Formative Structuralist Critical Method”of Lucien Goldmann is expanded and method content is explained. In third section, life and works of Reşit Hanadan is explained and names of the works published until today are given. In fourth section, first work of the author, Selnovel is analysed with“Formative Structuralist Critical Method”. In fifth, sixth, and seventh sections, three volume work of Reşit Hanadan,“Taş Yerinde Ağırdır”is analysed with“Formative Structuralist Critical Method”. Works analysed in these sections are Taş Yerinde Ağırdır, Başka Olur Rumeli'nin Harmanı, and Elveda Hüdavendigar Diyarı respectively. In the conclusion sections, results of the study are given. At the end of the study person names, work names, character names and location names are given as an index as well as a short interview with the author and resume.