Evkaf-ı Hümayun nezaretinden Vakıflar Genel Müdürlüğüne: Vakıflarda denetim
From Efkafi Hümayun Nezareti to General Directore of Foundation: Auditing of foundations
- Tez No: 502161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türk/İslam hukukuna damgasını vuran vakıf; dini, içtimai, iktisadi özelliklerini bünyesinde barındıran ve tarihi çok eskilere dayanan hukuki bir müessesedir. Vakıf müessesesinin çok yönlü ve birçok alanla ilgili olması, çeşitli açılardan araştırmaya ve incelemeye tabi tutulmasına neden olmuştur. Gerçekten de vakıf müessesesini her alanda kapsamlı bir şekilde incelemek mümkündür. Bu çalışma Türk/İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan vakıf müessesesini hukuki yönü ile sınırlandırmıştır. Ancak vakıf müessesesini hukuki yönü ile sınırlandırmanın da çok geniş ve ayrıntılı olacağı şüphesizdir. Hukuki açıdan vakıf müessesesini bir bütün şeklinde incelemek için geniş bir zaman dilimine ve bu alanda çok derin bir bilgi birikimine sahip olmak gerekmektedir. Bu nedenle çalışma hukuki yönden yeni vakıflardaki denetim ile sınırlandırılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde vakıf kavramı, vakfın tarihi ve hukuki statüsü ile eski ve yeni vakıf çeşitlerinin her birinin kendine has özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde genel olarak denetim kavramı, denetim gerekliliği, ilke ve standartları ile denetim çeşitleri incelenmiştir. Bu bölümün devamında ise Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan günümüze kadar olan süreç içerisindeki vakıf denetiminin geçirdiği evre, mevzuat ve günümüzde gelinen son nokta hakkında okuyucuya bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise yeni vakıflar üzerindeki denetim ve yasal düzenlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Foundation that stamped the Turkish/Islamic Law is a legal institution based on history that contains within religious, social and financial qualities. Due to the multifaceted and multidisciplinary nature of the institution of foundation, it has caused to subject to various research and analysing. It is really possible that the institution of foundation can comprehensively be examined in all disciplines. This study limited the institution of foundation which has an important place in the Turkish/Islamic Law by legal aspect. However, it is undoubted that this limitation will be very wide and detailed. It is necessary to have a wide range of time and a very deep knowledge of this area in order to study the institution of foundation as a whole by legal aspect. Therefore, this study limited by the auditing of the new foundations by legal aspect. The study consists of the three parts. In the first part, the concept of foundation, the history and the legal status of foundation, the distinctive qualities of each of the types of the old and new foundations were examined. In the second part, in general, the concept of auditing, the necessity of auditing and the principlesnand the standards of auditing and the types of auditing were examined. In the rest of this part, the reader has tried to be informed about the phases of the auditing of foundation during the period from the establishment of the Ottoman Empire until today, legislations and the final point reached. In the third and the last part of the study, the auditing about the new foundation and the legal regulations were examined.