Türkiye'de sürdürülebilir enerji ve kooperatiflerin rolü
Sustainable energy and the role of cooperatives in Turkey
  1. Tez No: 502169
  2. Yazar: KUBİLAY BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sanayileşmenin ve kalkınmanın göstergesi olan enerji, tüm dünyaya yön veren politikalardan biridir. İnsanoğlu, hayatını sürdürmek için geçmişten beri enerjiye ihtiyaç duymuştur ve hiç şüphesiz ki bu ihtiyaç sürekli bir şekilde artmaktadır. Dünya genelindeki enerji bağımlılığının büyük bir bölümünü yenilenemeyen enerji kaynakları oluşturmaktadır. Bu kaynakların gelecek nesillere aktarılması için ülkeler tarafından sürdürülebilir enerji politikaları geliştirilmektedir. Teknolojiyle birlikte enerji yatırımları, sürdürülebilir enerji olan yenilenebilir enerji üzerinde yoğunlaşmaya başlamıştır. Böylece yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren kooperatifler oluşmaya başlamıştır. Bu çalışmada, tüm enerji kaynaklarının dünyadaki ve Türkiye'deki durumu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yenilenebilir enerji kooperatifleri hakkında seçilmiş ülkelerden örnekler verilmiştir. Türkiye'de henüz yeni bir oluşum oldukları için kuruluş aşamasında olan yenilenebilir enerji kooperatifleri incelenmiştir. Sonuç olarak kooperatiflerin ülke genelinde yaygınlaştırılması için yapılması gerekenler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy that is the sign of development and industrialization is one of the politics that direct the whole world. Humankind has been needing energy since the past to maintain his life and this need is undoubtedly growing steadily. Much of the world's energy dependency is non-renewable energy sources. Sustainable energy policies are being developed by countries to transfer these resources to future generations. Energy investments with technology have begun to focus on renewable energy, which is sustainable energy. Thus, cooperatives operating in the field of renewable energy have begun to form. In this study, the state of the world and Turkey all energy sources have been examined in detail. Examples from selected countries on renewable energy cooperatives have been given. Renewable energy cooperatives in the establishment phase have been examined, because they are a new formation in Turkey. As a result, it has been stated the necessary things to be done in order to spread the cooperatives throughout the country.