Öğretmenlerin kimlik ve tükenmişlik algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perception of identity and burnout
  1. Tez No: 502170
  2. Yazar: NEVİN UÇAR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF AYDOĞDU ÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin, öğretmen kimliği algıları ile tükenmişlik düzeyini belirlemek ve bunlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca öğretmenlerin kimlik ve tükenmişlik algı düzeylerinin cinsiyet, öğretim kademesi, alan, kıdem ve okulun sosyo-ekonomik düzeyi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Yöntem: Bu araştırmada öğretmen kimliği ve tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için ilişkisel model kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Kütahya ilinde görev yapan 405 ilkokul ve ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırmada veriler“Öğretmen Kimliği Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Envanteri-Eğitimci Formu”ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler, t-Testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Bu araştırmada öğretmenlerin kimlik algılarının mesleki kimlik (X̄=4,163), grup kimliği (X̄=3,779) ve örgüt kimliği (X̄=3,756) boyutlarında“katılıyorum”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin duygusal tükenmeyi (X̄=3,374)“ayda bir kez”yaşarken, duyarsızlaşma (X̄=2,075) ve düşük kişisel başarı hissini (X̄=2,452)“yılda birkaç kez”yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada öğretmenlerinin kimlik algılarında cinsiyet ve tükenmişlik düzeylerinde cinsiyet, öğretim kademesi, alan ve kıdem değişkenlerine göre farklılaşmalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to identify the perception of teacher identity of the primary and secondary school teachers and their burnout levels and also to analyze the relationship between them. Also, it has been identified that whether or not perception of identity and the level of burnout differentiate according to the gender, seniority, branch of the teacher, school degree and the socio-economic level of the schools variables. Method: In this study, the relational model was used in order to identify the relationship between the teacher identity and the burnout level. 405 teachers working at the primary and the secondary schools in Kütahya province form the sample of the study. In this study“Maslach Burnout Inventory - Educator Form”and“Teacher's Identity Scale”have been used. The data analyzing has been completed with the help of descriptive statistics, t-Test, ANOVA and the correlational analysis. Results: In this study, teachers' perceptions of identity's professional identity (X̄=4,163), group identity (X̄=3,779) and organizational identity (X̄=3,756) dimensions have been found at“i agree”level. Also it has been found out that teachers experience emotional exhaustion (X̄=3,374)“once in a month”and they experience depersonalization (X̄=2,075) and reduced personal accomplishment (X̄=2,452)“a few times in a year”. In this study it has been detected that teachers' perception of identity differentiates according to gender and teachers' level of burnout differentiates according to gender, school degree, branch of the teacher and seniority.