Asur Ordusu (Yeni Asur Dönemi MÖ 911-612)
Assyrian Army (Neo Assyrian period 911-612BC)
- Tez No: 502179
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Asur Devleti, III. Tiglatpileser döneminde idari alanda başladığı reformist hareketlerini ordu içerisinde gerçekleştirdiği yeniliklerle de desteklemek zorundaydı. III. Tiglatpileser ile başlayan yayılmacı hareket Asur ordusunun homojen yapısını kaybetmesine, daha büyük ve çok uluslu bir hal almasına neden olmuştur. Ordunun boyutlarının büyümesi hiyerarşik yapıda da değişklikleri getirmiş ve çevresindeki yenilikleri takip etmesine neden olmuştur. Yeni Asur olarak adlandırılan dönemde Asur devleti bölgenin en güçlü krallığıydı. Bu gücü elinde tutabilmesi için genişleyen sınırlarına oranla asker ve teçhizat temini elde etmek zorundaydı. Asur idaresi, bu anlamda kurmuş oldu yapılanmayla her yıl sefere çıkma, sonucunda ganimet, asker ve hayvan temini gibi bir çok amacını gerçekleştirme peşindeydi. Bu çalışmayla, Asur ordusunun kışın başlayan sefer hazırlıklarından sefer süreci ve sonrasındaki uygulamaları ile Asur ordusunun örgütleniş biçimi ve ihtiyaç duyduğu asker, teçhizat ve hammadde teminin nasıl sağladığı ve Asur ordusunun dinamiklerini ortaya koymayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
The Assyrian State had to support the reformist movements it had started in the administrative area during the Tighlatpileser III era with innovations in the army. The widespread movement that started with the Tighlatpileser III caused the Assyrian army to lose its homogeneous structure, resulting in a larger and more multinational state. The growth of the size of the army brought about changes in the hierarchical structure and led to the pursuit of innovations around it. In the period called the Neo-Assyrian Period was the most powerful kingdom of the region. In order to keep this power in hand, it had to acquire a military and equipment base relative to its expanding borders. In this sense, the Assyrian administration pursued a number of goals, such as the establishment of the palace, the booty, the soldier and the animal sanctuary. With this work, we aimed to reveal the dynamics of the Assyrian army, how the Assyrian army provided the necessary supplies of soldiers, equipment and raw materials, the organization of the Assyrian army and the applications of the voyage process and its applications from the preparations for the voyage beginning in winter.