Avrupa Birliği müktesebatına uyum bağlamında çocukların medyadan korunması
Protection of children from media in the context of harmonization with the European Union acquis
- Tez No: 502184
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Teknolojik gelişmeler sonucu kitle iletişim araçları iletişimde hız ve kolaylık sağlamakla beraber, haberlerin, bilgilerin, duygu ve düşüncelerin daha geniş kitlelere yayılmasını da kolaylaştırmıştır. Kitle iletişim araçlarının birçok olumlu yönü olmasıyla birlikte olumsuz yönleri de mevcuttur. Bu sebeple kitle iletişim araçlarının düzenlenmesi ve denetlenmesi yasal zorunluluktur. Bu olumsuz özellikler en çok henüz eleştirel zeka yetisi kazanamamış olan çocukları etkilemektedir. Bu durum her an medya ile iç içe olan çocukların medyanın zararlarından korunması ihtiyacını doğurmaktadır. Bu kapsamda ülkemizde birçok yasal düzenleme mevcuttur. Özellikle 1999'da Türkiye'nin Avrupa Birliğine adaylık kazanması ve 2005'te müzakerelere başlanmasıyla medya alanında AB Müktesebatına uyumlaşma çalışmaları hızlanmış, yasal düzenlemelerle çocukların kitle iletişim araçlarının zararlı etkilerine karşı korunması için önemli adımlar atılmıştır. Tez çalışması, küçüklerin kitle iletişim araçlarının zararlı etkilerinden korunması gerekliliğinden yola çıkarak, bu konuda AB'ye uyum sürecinde yapılan düzenlemeleri ve uygulamaları içermektedir. Bu bağlamda kitle iletişim araçlarının tarihinden, özellik ve işlevlerinden bahsedilmiş, çocuk (küçük) kavramları geniş kapsamlı olarak ele alınmış, çocuğun kitle iletişim araçları ile ilişkisinin faydaları ve zararlarından söz edilmiştir. Aynı zamanda küçüklerin korunması amacıyla gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ve buna bağlı olarak geliştirilen projelerin uygulanması ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda yasal düzenlemelerin yetersiz kaldığı, çocukların korunması ve medya alanında bilgilendirilmesi amacıyla daha çok proje geliştirilmesi, ailelerin ve toplumun da medya okuryazarlığı konusunda eğitilmesi gerektiği tespit edilmiş, çocuğun üstün yararının gözetilmesinin ve özdenetimin önemine değinilmiştir. Kitle iletişim araçlarının faydaları göz önünde bulundurularak, çocukları medyadan uzaklaştırmak yerine bilinçli birer medya kullanıcıları olmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of technological advances, mass media have facilitated to spread the news, information, emotions and thoughts to larger masses as well as provided speed and convenience in communication. Mass media have many positive aspects as well as negative aspects. For this reason, regulating and supervising mass media is a legal obligation. These negative aspects most affect children who have not yet earned critical intelligence. This leads to the need to protect the children who are always in touch with the media from the damages of media. In this context, there are many legal regulations in our country. Particularly in 1999, as Turkey became a candidate for the European Union and negotiations started in 2005, works to harmonize with the EU acquis in the field of media were accelerated and important steps were taken to protect children from the harmful effects of mass media with legal regulations. Based on the necessity of protecting minors from the harmful effects of mass media, the thesis study includes regulations and practices in the EU harmonization process. In this context, the history, features and functions of mass media have been mentioned, the child (minor) concepts have been referred comprehensively, and the benefits and harms of the minor-mass media relation have been discussed. At the same time, legal regulations aimed at the protection of minors and the implementation of the projects developed accordingly and the problems arising in practice have been discussed. In conclusion of the study, it has been determined that the legal regulations are inadequate, more projects should be developed, and the parents and society should be trained on media literacy in order to protect children and inform them in the field of media; and it has been addressed to the importance of self-control and supervision of the best benefit of minor. It has been concluded that considering the benefits of mass media, it is necessary to make the children a conscious media user rather than removing them from the media.