Tedarik zinciri yönetiminde iş etiği ve bir araştırma
Business ethics in the supply chain management and a research
  1. Tez No: 502185
  2. Yazar: ÇAĞRI AFŞAROĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYLUM ALTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşme sürecinin bir sonucu olarak dünyanın farklı ucundaki üreticilere ulaşma imkânı arttıkça, şirketler yalnızca tasarım ve pazarlama gibi anahtar yetenekler üzerine odaklanmaya ve geri kalan iş süreçlerini dış kaynaklara aktarmaya başlamışlardır. Günümüzde şirketlerin tedarik, üretim ve dağıtım süreçleri bütün dünyaya yayılmış ve rekabet tedarik zincirleri arasında gerçekleşmeye başlamıştır. Bu küresel değişim ve belirsizlik yeni avantajları olduğu kadar yeni riskleri de beraberinde getirmiştir. Tüketicilerin hızlı ve devamlı suretle çeşitlenen ürün taleplerine cevap vermek, üretim sürecini hız ve kalite açısından kontrol altında bulundurmak ve şirket itibarını korumak açısından üretim sürecine dair etik meselelerin skandallara dönüşmesini önlemek gibi ortaya çıkan bu yeni riskler belli bir yönetsel bütünlük içerisinde ele alınmayı gerektirmektedir. Artık şirketler talep eden, yönlendiren, üretim için ödeme yapan ve sözleşmeden fayda sağlayan taraflar olarak tedarikçilerinin davranışlarından da sorumlu tutulmaktadır. Bu gelişmelerden yola çıkılarak bu araştırmada, tedarik zinciri yönetimi ve iş etiği ilişkisi, etik örgüt kültürü ve tedarik zinciri yönetiminde iş etiği entegrasyonu konuları açıklanmış ve araştırma bölümünde etik örgüt kültürünün etik tedarikçi seçimine etkilerinin tespiti çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the globalization process, as the means of reaching to the producers based on the various parts of the world increase, the companies start to focus only on the key skills like design and marketing and outsource the rest of the process. Today, sourcing, production and distribution processes of the companies spread around the world and the competition starts to take place between supply chains. This global change and uncertainty brings new risks as well as new advantages. These new risks like responding the fast and ever-varied consumers' product demands, keeping the production process under control in terms of speed and quality and preventing the ethical problems of production process to turn into scandals in order to protect the company's reputation are required to be handled in a managerial integrity. From now on, as parts, demanding, leading, paying for the production and benefiting from the contract, the companies are also considered responsible of the behaviors of the suppliers. On the basis of these developments, in this research, the subjects of the relationship between supply chain management and business ethics, ethical organizational culture and the business ethics integration in the supply chain management are explained and in the research section, the effects of the ethical organizational culture on the ethical supplier selection are studied.