Gendered spatial practices: Tophane as a gentrifying neighborhood in Istanbul
Cinsiyetçi mekan deneyimleri: İstanbul'un soylulaştırılan Tophane semti örneği
- Tez No: 502183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, bireylerin cinsiyetlendirilen bedenlerin inşası üzerinden kent mekânlarındaki deneyimlerimi ve kent mekânlarını üretimini konu edinmektedir. Tophane, soylulaştırma sürecindeki bir semt olarak yeni ve eski sakinlerini aynı anda ve aynı yerde barındıran kritik bir pozisyonda olduğu için örnek saha olarak seçilmiştir. Çalışmada Tophane'de gündelik yaşamın belirleyicileri olan cemaat algısı, çatışma ve iktidar ilişkileri incelenmiştir. Bu belirleyicilerin sonucu olarak, toplumsal cinsiyet temsilleri ve toplumsal cinsiyet bağlamında mekân üretimi; ataerki, erkek bakışı ve kamusal ile özel alanın akışkanlığı kavramlarıyla, semtin dezavantajlı grubu olan kadınlara odaklanarak analiz edilmiştir. Çalışma, feminist bakış açısıyla gündelik hayat deneyimlerine dayalı olduğu için teze en uygun method olarak etnografik araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate how individuals practice and produce urban spaces through the construction of the body in a gender context. The neighborhood of Tophane is chosen as a case study for its critical position as being in a gentrifying process that brings together both new residents and old residents in the same place and at the same time. As the determinants of Tophane daily life, community perception, conflict, and power relations are examined in the study. The result of the determinants, gender representation and the production of the space in a gender context is analyzed using the concepts of patriarchy, male gaze, and fluidity of public and private spaces by focusing on the disadvantaged group of the neighborhood: women. Since the study is grounded in a feminist perspective on daily life experiences, ethnographic research methodology is used as the most suitable method in the thesis.