Sağlık kurumlarında belge yönetimi
Document management in health institutions
  1. Tez No: 502187
  2. Yazar: SIDAR KURKUTATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT BULUTHAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde kurum ve kuruluşların yaşam evrelerinde yeni bir çağ açılmakta. Endüstri çağından, bilgi çağına geçiş çağıdır. Bilgi çağı, bilgi yönetiminin en önemli unsur haline geldiği bilgi ekonomisine geçişi ifade etmektedir. Kurum ve kuruluşlar entellektüel düzeydeki bilgi birikimlerini ve sahip oldukları bilgi depolarına daha önce hiç olmadığı kadar önem vermeye başlamışlardır. Kurum ve kuruluşların sahip oldukları bilgi depoları onları diğer kurum ve kuruluşlardan ayırt eden ve onları diğer kuruluşlardan değerli hale getiren yegane güçtür. Bilgiden fayda sağlanıldığı sürece veya etkili bir biçimde iletildiği sürece değer arz etmektedir. Kurum ve kuruluşların varlıklarını sürdürebilmeleri için, gerek kurum ve kuruluşun içinde organizasyon yapısını meydana getiren bölümler veya birimler arasında; gerekse organizasyonun dış çevresi ile kurum ve kuruluş arasında sürekli bir biçimde bilgi ve iletişime ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmadaki amaç sağlık kurumlarında belgelerin nasıl yönetildiği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there is a new era in the life stages of institutions and organizations. This age is the age of transition from the industrial age to the information age. Information age refers to the transition to the information economy, where information management has become the most important factor. Institutions and organizations have begun to pay more attention to intellectual and repositories knowledge than ever before. The institutions and organizations' repositories of information is the unique power differentiates them from other institutions and makes them valuable to other organizations. It provides value as long as information is available or effectively communicated. The institution and the organization need for sustain their assets to constantly exchange information and communication both between the departments or units within structure of the organization and between the external environment of the organization and the organization. Institutions and organizations provide basic communication with documents. The aim of this study is to determine how the documents are managed in health institutions.