Okul öncesi kurum öğretmenlerinin çocuk kitaplarına karşı tutum ve davranışları
Behaviours and attitudes of preschool teachers for the books about children
  1. Tez No: 59735
  2. Yazar: NÜKHET AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBECCEL GÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Information and Records Management, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Okul öncesi dönemin önemli ve gerekli bir parçası olan kitapların kullanımı, çocukların gelişimleri, eğitimleri ve edebiyatı sevmeleri açısından hayatlarında çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu dönemde kitapların eğitim programında ne kadar yer aldığı, öğretmenler tarafından ne kadar sıklıkla kullanıldığı, kitap okuma öncesi ve sonrasında ne gibi hazırlıkların ve etkinliklerin yapıldığı, öğretmenlerin kitap seçiminde nelere dikkat ettiği, kitabı çocuklara nasıl sunduğu ve bu konuda ne kadar bilinçli olduklarının incelenmesi bu araştırmanın planlanıp, uygulanmasının amacı olmuştur. Araştırmanın örneklemini Ankara il Merkezi içinde gelişigüzel seçim yöntemiyle seçilmiş olan okulöncesi kurumlarının üç, dört, beş ve altı yaş gruplarına eğitim veren sınıflarındaki eğitimci ve öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmaya alınan toplam 111 öğretmen ve eğitimcinin 50'si meslek lisesi mezunu, 61 'i de yüksekokul mezunudur. Araştırmaya katılan eğitimci-öğretmenlere çocuk kitaplarına karşı tutum ve davranışlarını belirleyici 59 sorudan oluşan soru kağıdı doldurtulmuştur. Soru kağıtları Hacettepe Üniversitesi Biyoistatistik Anabilim Dalı öğretim üyelerinin rehberliğinde SPSS For Windows 6.0 paket programı uygulanarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi kurumlarında çalışan eğitimcilerin çocuk edebiyatı ve çocuk kitapları hakkında bilgi sahibi oldukları ve bu konuya bilinçli bir şekilde yaklaştıkları görülmüştür. Eğitimcilerin çoğunluğunun kitap seçiminde, kitap kullanımında, kitap okumaya hazırlanmada ve çocuklara sunumunda dikkat edilmesi gereken özellikleri gözönüne aldıkları bulunmuştur. Ayrıca meslek lisesi mezunlarıile yüksekokul mezunları arasında çocuk kitaplarını kullanmada bulunan farklılıklarda önemli bulunmamıştır. Anahtar Sözcükler : Okulöncesi Öğretmenler; Çocuk Edebiyatı; Çocuk Kitapları; Okulöncesi Öğretmenlerin Tavırları; Okulöncesi öğretmenlerin Davranışları. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The use of books, an essential and important part of pre-school period occupies not only a special place in the development and education of children but also love for literature. During this period how much the books take place in educational programme, how often they are used by the teachers;what sort of preparations are made and activities are done before and after book reading;what the teachers take into consideration in choosing the book, and presenting it to the children; and to search how much they are conscious of this subject were the aims of planning and putting this research into practice. The samples of the research were taken from the educationalists and teachers who taught classes of three, four, five and six age groups of pre-school Institutions in Central Ankara, chosen at random. 50 of the total of 111 teachers and educationalists who took part in the research were graduates of technical high schools; the rest, graduates of universities The educationalists and teachers were given a questionnarie having 59 questions about their attitudes towards the books for children. The questionnaries were evaluated by applying SPSS for Windows 6.0 package programme with the guidance of Hacettepe University Biostatistics Department lectures. As a result, it was discovered that the educationalists working at pre-school institutions had the necessary information about the books for children. It was also found out that choosing the book, using and presenting it to the children had all been taken into consideration by the teachers and educationalists. Though there were some differences observed in using the books between graduates of technical high school and graduates of university, they weren't considered as important. Keywords : Preschool Teachers; Literatüre of Children; Books for Children; Attitudes of Preschool Teachers; Behaviours of Preschool Teachers. m