Determination of certain parameters in cyanide leaching of Ovacık gold area
Ovacık altın cevherinin siyanür liçindeki bazı parametrelerin belirlenmesi
- Tez No: 50221
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNER İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ill ÖZET Altın ve gümüş gibi değerli metaller yıllardır siyanür liçi kullanılarak kazanılmıştır. Bu çalışmada Ovacık altın cevherinden siyanür liçi ile altın ve gümüşün kazanılması teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Genel bilgiler, altın üretim teknolojileri ve siyanürizasyon kinetikleri yapılan liç deneyleri öncesinde özetlenmiştir. Yapılan deneyler sonunda optimum liç şartlan tespit edilmiş ve çeşitli şartlar göz önünde bulundurularak deney sonuçlan irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Precious metals such as gold and silver have traditionally been recovered from ores by leaching with aqueous cyanide solutions. In this study, cyanide leaching of Ovacık gold ore was studied theoretically and experimentally. General information, gold production technologies and cyanidation kinetics were reviewed prior to leaching experiments that were conducted to determine optimum leaching conditions. Results and problems of the cyanide leaching were than discussed under various circumstances.