Signature based parallel information retrieval systems; An Implemation on the hypercube architecture
  1. Tez No: 50220
  2. Yazar: ÜMİT UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESEN ÖZKARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
VI ÖZET Günümüzde, özellikle büyük veri tabanları üzerinde tam içerikli bilgi erişim yöntemleri artarak kullanılmaktadır. Şu andaki sistemler kullanıcıların yerel makinalardaki ya da uzak noktalardaki tek veri tabanına ulaşmamı sağlamaktadır. Ancak, doküman koleksiyonlarının boyu arttıkça kaynak ihtiyaçları da performansı sınırlamaktadır. Paralel ve dağıtık sistemler bu problemler için çözümler sunmaktadır. Paralel ve dağıtık sistemler bu problemlere bilgisayar kaynaklarını (İşlemci,bellek,disk, vs..), birden fazla işlemciyi paralel kullanarak yada işleri bir ağ üzerinde dağıtarak, daha etkin kullanabilmektedirler. Bilgi erişim sistemleri bir ağ üzerine dağıtmak için ideal sistemlerdir ve imza tabanlı (Signature Based) erişim sistemleri paralel işleme çok uygundur. Bu fikirden hareketle bu tezde imza tabanlı erişim yöntemleri incelendikten sonra bir paralel bilgi erişim yöntemi önerilmiştir. Bilgi erişim yöntemleri hakkında temel bilgileri vermek üzere değişik yöntemler genel olarak incelenmiş ve sınıflandırılarak referanslar ile birlikte kronolojik olarak irdelenmiştir. Doküman imzalarının oluşturulması ve bu imzaların paralel ortamda birden fazla işlemciye dağıtılması konulan gözden geçirilmiştir. Hypercube paralel rnimarisi hakkında temel bilgiler verildikten sonra C programlama dili ile birleştirilen sistemin detayları anlatılmıştır. Bu sistemin üzerinde yapılan deneyler de göstermektedir ki, imza tabanlı bilgi erişim yöntemleri paralel işleme için çok uygundur ve bu teknik dağıtık sistemler de devreye sokularak çok büyük doküman kolleksiyonlan üzerinde arama yapmak için çok uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Full-text Information Retrieval (IR) systems are increasingly being used on larger databases and by more users. Current systems allow users to connect to single database either locally or to another machine. The resource demands limit the performance of IR systems especially as the size of text collections and the number of users increase. Parallel and distributed computing offer solutions to these problems. Systems based on parallel and distributed architectures can use resources (CPU, memory, disk, etc.) more efficiently by parallel computation or by spreading work across a network of workstations. An IR system is an ideal system to be distributed across a network, furthermore, signature based IR is ideal for parallel computation. Based on that idea, after researching the signature based information retrieval systems a parallel information retrieval system using signature files is proposed in this thesis. In this thesis, different information retrieval methods are discussed in order to give the basics of IR systems. IR systems are classified and explained in a chronological order including references. Document signature generation methods are analyzed and methods to distribute them over processors in a parallel environment, hypercube in this case, are considered. After introducing basics of the nypercube architecture the implementation details of the system, programmed in C, is given. The experiments made on the system showed that signature based information retrieval is highly convenient for parallel computation, and this technique may be convenient on very large document collections by enabling distributed computing as well.