Concentration studies of Şırvan-Siirt-Madenköy district copper by flotation
Siirt-Şırvan-Madenköy bakır cevherinin flotasyonla zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 50222
  2. Yazar: KENAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, Siirt-Madenköy pritik bakır Cevherinin mineralojik etütleri ve kırma, öğütme De kîasifikasyon özellikleri, suda çözünme koşullan ve flotasyonla zenginleştirme deney ve sonuçlan sunulmuştur. Bakır ilk çağlarda ilk kez metalik madenler içinde Sümerler ve Kaldaniîer tarafından MÖ 5000-6000 yılları arasında eski adıyla Mezopotamya olarak bilinen Güneydoğu Anadolu bölgesinde işlendi. Sümerlerin bakırı ergitmek için sığ çukurlarda gerekli olan yüksek sıcaklığa ulaşmaları hala bir spekülâsyondur. Fakat ergitme işlemini yapmak için ocağın yüzeyi kil ile kaplanarak ve esen rüzgara doğru bir açıklık bırakılarak yapıldı. Dünya bakır üretimi 1890 yılında yalnızca 120.000 tondu. 1900 yılında hızla artarak 435.000 tona ulaştı. 1920 de 1. milyon ton iken günümüzde 9.3 milyon tona ulaştı. Siirt-Madenköy pritik bakır cevheri Eosen Miyosen yaşlı olup volkanik sedimanter ve hidrotermal oynatımlarla oluşmuştur. Mercek şeklinde oluşan cevher yatağı Doğu-Batı yönünde kuzeye 50°-60° dalımladır. Yatak boyutu 600x300x50m. dır 1972-1981 yılları arasında MTA tarafından sahada detaylı olarak araştırma ve incelemeler yapılmıştır. Bu çalışmalarda sahanın jeolojisi jeofizik durumu jeoteknik ve yeraltı su etütleri yapılmıştır. 61 adet sondaj yapılarak toplam 16.895 m. ilerleme sağlanmıştır. Cevher ortalama olarak %2.03 Cu,% 0.66 Zn ve %27.3 S pirite bağlı kükürt) tenörleri ile rezervi 24.miîyon tondur. İşletilebilir rezerv 14 milyon ton olup tenörü % 3.00 Cu dur. 1 972- î 981 yılları arasında Siirt'te MTA tarafından depolanan karot mamullerinden 22 farklı sondajdan 80 kg. civarında laboratuar numunesi alınmıştır. Numune fîotasyona uygun tane boyutuna getirmek için -2 mm ye kırılarak, öğütme ve elek analizine tabiî tutulmuştur.VII Kaba bakır flotasyon devresinin optimal şartlarının tespiti için; tane iriliği, kollektör cinsi ve flotasyon süresi parametreleri tespit edilmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Bu tabloların altına çizilen diyagramlarda optimal şartlar görünür hale getirilmiştir. Kaba flotasyon deneyi aşağıdaki şartlarda olumlu sonuç vermiştir. Tane İriliği 85 % -53 fim pH 11.5 Kireç (% 80 CaO) 5 kg/t 15 dak Bastıncı 100 g/t Kollektör A-208,1 50 g/t 3 min Köpürtücü DW250, 50 g/t 2 min Pulp Katı Oranı 30 % Kondisyon Süresi 15 min Flotasyon Süresi 10 min Bu şartlarda yapılan kaba flotasyon deneyinde % 6.34 Cu ve % 88.70 verimle kaba bakır konsantresi elde edilmiştir. Kaba bakır konsantresi dört aşamada temizlenerek % 19.85 Cu ve % 81.13 verimle elde edilmiştir. Pirit konsantresinde bakır tenoru % 0.32 Cu, bakır kaçağı ise % 9.74 dür. Pirit konsantresinde demir tenörü % 42.51 Fe ve Verimi ise % 66.4 dür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, mineralogical studies, comminution and classification characteristics, solution conditions and the results of flotation concentration experiments of Şirvan - Siirt pyretic copper ore have been presented. Copper first came into use as the earliest non-precious metal employed by the Sumerians and Chaldeans of Mesopotamia, some where between 5000 and 6000 years ago in the south-eastern part of Anatolian. Copper was smelted by the Sumerians in shallow pits using charcoal as the fuel, how they first derived the necessary draught to raise the temperature sufficiently to melt the ore is still a meter of speculation, but may have been done by banking over the furnace with clay and leaving an opening directed towards the blowing wind. World production amounted to only 120.000 tons year in 1880, it had jumped to 435.000 tons by 1900, one million by 1920 and has now reached about 9.3 million tons. Siirt-Madenköy copper is one of the series of copper pyrite orebodies occurring in the southern Anatolian Eocene-Miocene aged ophiolitic belt and it is a volcanic sedimentary and hydrothermal replacement type epigenetic orebody and lenticular in shape with an E-W axis with approximate dimensions of 600 x 300 x 50 m (along /dip / thickness). The dip is 50°-60° to the north. The research and exploration of the orebody have been carried out by MTA between 1972 and 1981. In this period geological, geophysical, geotechinicai and hydrogeological studies an 61 drill holes (16 895m) were carried out. The global reserves have been calculated at approximately 24 million tons at average grades of 2.03% Cu, 0.66 % Zti MA 27.38 % S. The in situ reserve, above the cut-off grade of Î.26 % Cu, has been estimated as 14.5 million tons at the average grades of 3.00 % Cu, 1.06 % Zn and 26.74 % S.Laboratory test samples were prepared from the drill core samples of 22 holes which were brought to the camp of the core storage of MTA at' the Siirt province between 1976-1985. it's amount is about 80 kg. To determine the optimal conditions of rougher flotation circuit some experiments for each parameter has been completed. These parameters are particle size, collector type and flotation time. The result are given in separated tables and optimal flotation conditions can easily be seen from the graphs which were drawn below the tables. Rougher flotation experiment was made out as follows: Particle size 85 % -53 u.m pH 11.5 Lime80%CaO) 5 kg/t 15 min Depressant 100 g/t Collector A-208,150g/t 3 min Frother DW 250, 50 g/t 2 min Mass percent pulp 30 % Pulp condition time 1 5 min Flotation time 10 min In the experiment made out under these conditions, rougher copper concentrate with 6.34 % Cu grade and 88.70 % flotation recovery has been obtained. A final chalcopyrite concentrate has been cleaned fourth times with 19.85 % grade and 77.69 % flotation recovery. Copper grade of pyrite concentration was 0.32 % Cu, run out of copper was 9.74 %. In pyrite concentrate. The grade of iron was % 42.51 Fe, recovery was 66.4 %.