Bireyin topluma yabancılaşmasına bir eleştiri: Cioran nihilizmi
The critique of the alienation of individual from society: Cioran's nihilism
  1. Tez No: 502210
  2. Yazar: SÜDAR DUDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezin amacı, bireyin topluma yabancılaşmasına bir eleştiri getiren Cioran nihilizmini incelemektir. Son yüzyılın önemli filozoflarından olan Cioran, 20. yy'ın ikinci yarısında insanlığın içine düştüğü, bulanıklık, değersizlik ve anlamsızlık durumlarını açıklamaya çalışır, bütün felsefi öğretisine yayılmış olan olumsuzlama düşüncesini; nihilizm, tanrı, din, intihar, ölüm, yabancılaşma, kimlik vb. kavramlarla bu dünyadaki insanın can çekişmesini anlatmaya çalışmıştır. Cioran felsefesinin önemli bir noktasının ise nihilizm metoduyla, egzistansiyalist nihilizmle mücadeleye girmesinin yanında aynı zamanda ona ulaşma çabası içinde olduğunu söyleyebiliriz. Tez Nihilizm kavramını her ne kadar Cioran merkezli ele almışsa da Nietzsche, Baudrillard ve Dostoyevski gibi filozof ve düşünürlerin Nihilizm konusundaki bakış açılarından daha zengin ve analitik bir kavramsal çerçeve oluşturabilmek için yararlanılmıştır. Cioran'ın felsefesine etki eden İnsomnia (uyku problemi), kendi içine dönmesine ve kafasını kurcalayan en önemli problem olan, doğmuş olmanın sancısı problemini çözüme kavuşturmaya çalışmıştır. Aynı zamanda, bu hastalık yaratıcılığını da etkilemiştir. Yaşamın anlamsızlığı üzerinde durmuştur, özellikle nihilizm ve ölüme hatta intihara vurgu yapmıştır ama asla tanrıdan vazgeçmemiştir. Buna rağmen, din kurumuna (Hristiyanlık) yönelik sert eleştirilerinden dolayı inançsızlıkla suçlanmaktan kurtulamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this master thesis is to analyze Cioran's nihilism on the alienation of individual from society. As one of the most important philosophers in the 20th Century, Cioran seeks to explain the phenomena: confusion, worthlessness, nothingness, which human-being suffers from in the second half of the 20th century. He aims to explain the misery of human-being through his 'negation' oriented philosophical approach focusing on some relevant concepts such as nihilism, God, religion, suicide, death, alienation, identity etc. His philosophical approach not only challenges the existentialist nihilism but also seeks to offer an alternative. The thesis also considered some other important philosopher and thinker (e.g. Nietzsche, Baudrillard, and Dostoyevski) ideas while analyzing 'nihilism' as an important philosophical concept. Cioran suffered from insomnia and this illness became a reason behind why Cioran focused on the existential problems. This illness also affected Ciaran's creativity. The meaningless of life became one of the main topics of his philosophy. Particularly, he gave several references to nihilism, death and suicide in his writings; however, he continued to believe in God. Despite this fact, he was blamed for being a nonbeliever since he fiercely criticized the institutional structure of the religion (Christianity).