Social capital in institutions of higher education: an examination of the interaction between social capital and department leadership
Yüksek öğretimde sosyal sermaye: Bölüm liderliği ve sosyal sermaye arasında etkileşimini soruşturması
  1. Tez No: 502211
  2. Yazar: KHAULA AHMAD YAWSON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGUN GÖKTÜRK AĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bir yükseköğretim kurumunda çalışmakta olan bölüm başkanlarının liderlik pozisyonunda üstlendikleri roller ve işlevleri anlamak ve tanımlamak ve sosyal sermayenin liderliklerinde nasıl ortaya çıktığını analiz etmektir. Çalışmada tek bir vaka çalışması yaklaşımına başvurulmuş ve Türkiye'de yer alan bir devlet üniversitesinden dokuz bölüm başkanıyla görüşmeler gerçeklestirilerek, bölüm başkanlarının sosyal sermaye ile ilgili algıları uygulamalarındaki rolü saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçları, bölüm başkanlarının müzakere ve katılımcı liderliğe dayalı bir üniversite yönetim kültürüne başvurduklarını ve fakülte özerkliğine öncelik verildiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bölüm başkanları, karşılıklı güven ve saygı ile benzer perspektiflerde ortaklaşmaların, üst yönetim kademelerindeki enformel sosyal ağların görevlerini yerine getirmedeki katkısının yanında, bölüm içlerisinde önemli birer sosyal sermaye formu olduğunu belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to understand and describe how department chairs functioned in their role as leaders, and analyze how social capital is manifested in their leadership. A single embedded case study approach was used and semi-structured interviews were conducted with nine department chairs from a single public university in Turkey, to ascertain their views about social capital in their practices. The results of the analysis suggest that, department chairs employed a collegial administration culture, which was marked by high consultation and participative leadership and priority was given to faculty autonomy. As a result of this, department chairs identified mutual trust and respect and shared perspectives as significant social capital within the department in addition to social capital in the form of informal social networks in higher administration that helped them to accomplish their work.