Termal turizm işletmeleri ile diğer konaklama işletmelerinin maliyet yönetimi açısından karşılaştırılması: Çanakkale örneği
Comparison of cost management in thermal tourism businesses with other accommodation establishments: The case of Çanakkale
- Tez No: 502212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Her işletme gibi konaklama işletmelerinin de esas amacı, kar elde etmek ve güçlü rekabet ortamında işletme sürekliliğini sağlamaktır. Konaklama işletmelerinin sadece satışlarından elde ettiği gelirler, işletmelerin esas hedeflerine ulaşmasında yeterli olmamaktadır. Bu sebeple konaklama işletmelerinin rakiplerine göre daha cazip hizmetler sunarak pazar payını arttırmaları için işletmede gerçekleşen tüm gider türleri, maliyetleri ve gelirleri göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ancak işletmelerde gerçekleşen giderler, maliyetler ve satışlar işletmelerin organizasyon yapısına, türüne vb. birçok özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Konaklama işletmelerinin bir türü olan termal turizm işletmeleri, genellikle tedavi amacıyla tercih edilmektedir. Bu sebeple termal turizm işletmelerinde gerçekleşen gider türleri, toplam maliyetler ve toplam satışlar diğer konaklama işletmelerine göre farklılık göstermektedir. Yapılan çalışma, termal turizm işletmelerinin diğer konaklama işletmelerine göre gider türleri, toplam satışları ve toplam maliyetleri açısından farklılıklarının olup olmadığını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda termal turizm işletmelerinin ve diğer konaklama işletmelerinin mali nitelikli belgeleri üzerinde içerik analizi yapılmış ayrıca işletmeler ile ilgili bilgi edinebilmek için görüşme tekniği kullanılmıştır. Analizler sonucunda; termal turizm işletmeleri ve diğer konaklama işletmeleri arasında gider türleri, toplam maliyetler ve toplam satışlar açısından farklılıklar tespit edilmiştir. Bu farklılıkların sebepleri yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of accommodation establishments as every business is to make profit and ensure continuity of business in fierce competition environment. Incomes that generated from sales by accommodation establishments don't enough for main goal of business. So accommodation establishments, have to consider type of expenses, costs and incomes of business in order to increase one's market share by provide service better than their competitors. But, expenses, costs and incomes of business are different by organizational structures, species etc. of business. Thermal tourism businesses that are species of accommodation establishments usually are preferred to cure. So type of expenses, costs and incomes of thermal tourism businesses are different from other accommodation establishment' type of expenses, total costs and total incomes. This study, aimed to determine differences that thermal tourism businesses between other accommodation establishments based on type of expenses, total costs and total sales. In this context; content analysis made on document of fiscal nature of thermal tourism businesses and other accommodation establishments, moreover interview technique used in order to inquire about businesses. Result of analysis; fixed differences that thermal tourism businesses between other accommodation establishments based on type of expenses, total costs and total sales. Reasons of the differences corroborated with informations inquired about businesses.