Locke'un liberalizminin temel kavramları: Rıza, özgürlük, mülkiyet
Basic concepts of Locke's liberalism: Consent, freedom, property
- Tez No: 502259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN ÇÖTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
John Locke'un siyaset felsefesi incelendiğinde“Rıza”,“Özgürlük”ve“Mülkiyet”olmak üzere üç temel kavram üzerinden hareket edildiği görülecektir. Tamamı kurucu olan bu kavramlar anlaşılmadan Locke'un liberalizmi anlaşılamaz. Söz konusu kavramlara daha yakından bakıldığında ise Locke'un liberalizminin, kendisinden sonra ortaya çıkmış diğer liberal akımlardan oldukça farklı olduğu, hatta birçok yerde bunlarla birbirine zıt fikirler içerdiği görülecektir. Haliyle Locke'un liberalizminden bahsedilecekse, bunun sınırlı bir liberalizm olduğu dikkate alınmalıdır. Bu çalışmanın amacı da Locke'un liberalizminin genel hatlarını temel doğa yasasından yola çıkarak ele almak ve süreç içerisinde ortaya çıkan liberal düşünce akımları ile ilkesel farklarını ortaya koymaktır.Bu bağlamda, birinci bölümde“Doğa Yasaları”kuramı tarihsel gelişimi ve Locke'un anlayış biçimi ile birlikte incelenmiş, böylelikle çalışmanın zemine oturacağı ilkelerin kaynağı belirlenmiştir. Doğa yasaları esas itibarı ile Tanrı'nın yaratımında mevcut bulunması dolayısı ile bünyesinde evrensel ve genel geçer hükümleri barındırır. Bu aşamada insanın yapması gereken şey aklını kullanarak doğa yasalarını kavramak olmalıdır. Çünkü doğa yasaları kanunların yapımında ve genişletilmesinde adil ve evrensel ölçütlerin belirleneceği yerdir. Böylece siyasal ve sosyal düzen -tıpkı geometrik kuramlarda olduğu gibi- kusursuz ve adilane olarak birbirinden türeyebilir. Doğa yasalarının kapsamını belirlemeyi amaçlayan ilk bölüm tanımlayıcı niteliktedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Locke'un“Rıza/Onay”kavramı açıklanmıştır. Locke, devletin meşruiyetini Ortaçağ'da olduğu gibi teoloji kaynaklı olarak ele almamış; devlete meşruiyet verecek yegâne şeyin toplumsal rıza olduğunu öne sürmüştür. İlk bölümde olduğu gibi ikinci bölümde de daha çok tanımlamalara yer verilmiştir. Ancak yönetime karşı başlatılabilecek isyan konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışılmıştır.“Özgürlük”başlığını taşıyan üçüncü bölüm ile“Mülkiyet”başlığını taşıyan dördüncü bölüm ise çalışmada hedeflenen iddiaların analizinin yapıldığı asıl kısımları oluşturmaktadır. Burada Locke'un siyasi düşüncesinde temel doğa yasasından hareketle kamu yararını sağlamaya dönük fikirler bulmak mümkündür. Kamu yararı düşüncesi gerekli bulunduğu takdirde devletin otoritesini çeşitli müdahalelere izin verecek düzeyde genişletir. Bu da liberal düşüncenin aksine devletin güçlü olmasını gerekli kılan bir durumdur.
Özet (Çeviri)
When John Locke's political philosophy is examined, it will be seen that he moves through three basic concepts of“Consent”,“Freedom”and“Property”. Locke's liberalism can not be understood without these concepts which are completely constituent. A closer look at these concepts will reveal that Locke's liberalism is quite different from other liberal movements that have emerged after him, and even in many places it contains contradictory ideas. Therefore if Locke's liberalism is to be mentioned, it should be considered that this is a limited liberalism. The aim of this study is to examine the general outlines of Locke's liberalism from the fundamental natural law and to reveal the principle differences between the liberal thought processes that emerged in the process. In this context, in the first section, the theory of“natural laws'' has been examined together with historical development and Locke's manner of understanding, in this way, the source of the principles that will form the basis of work has been determined. The laws of nature are essentially present in God's creation. Therefore, it contains universal and general provisions. At this stage, what one has to do is to understand natural laws by using his mind. Because natural laws are places where fair and universal criteria can be defined in the legislation and expansion of laws. Thus, the political and social order-as in geometric theories-can be flawlessly and fairly derived from each other. The first section, which aims to determine the scope of the laws of nature, is descriptive. In the second section of the work, Locke's concept of ”Consent / Confirmation“ is explained. Locke did not consider the legitimacy of the state as a source of theology as in mediaeval, he asserted that the only thing that would give the state legitimacy was social consent. As in the first section, the second section also contains more definitions. However, the issue of rebellion against governance has been tackled from different perspectives. The third section titled ”Freedom“ and the fourth section titled ”Ownership" form the main parts of the analysis of the allegations aimed at the study. Here, in Locke's political mind, it is possible to find ideas providing public benefit that are based on the fundamental natural law. If public interest opinion is seemed necessary, it expands state authority to a level that will allow various interventions. This, in contrast to liberal thought, requires the state to be strong.