İşletmelerde süreklilik ve bağımsız denetimde işletmenin sürekliliğinin değerlendirilmesinde diskriminant analizlerinin kullanılmasına yönelik bir model uyarlaması
Continuity in businesses and adoptation of model to use of discriminant analysis for assesment of the going-concern in independent audit
- Tez No: 502258
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın temel amacı, işletmenin sürekliliği hakkında aydınlatıcı bilgiler sunmak ve bağımsız denetim literatürüne, işletmenin sürekliliğinin değerlendirilmesinde kullanılabilecek uygulanması kolay, fazladan zaman ve maliyet gerektirmeyen, ayrıca“makul güvence”güven seviyesini sağlayan örnek bir model uyarlaması ile katkı sağlamaktır. İşletmenin sürekliliğine ilişkin gelecekteki belirsizlikleri öngörmesi düşünülerek seçilen model bir doktora tezinden alınmış olup, etkinliği hisseleri borsada işlem gören sanayi ve imalat işletmeleri üzerinde yeniden test edilmiştir. Daha sonra bu model ÇAYKUR Çay İşletmeleri üzerinde test edilmiş ve bu testin sonuçları yine ÇAYKUR Çay İşletmeleri üzerinde, bir bağımsız denetçiden yardım alınarak gerçekleştirilen süreklilik değerlendirilmesi sonucu ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu seçilen diskriminant modeli ile geleneksel süreklilik değerlendirmesi sonuçlarının paralel sonuçlar verdiği bulgusuna ulaşılmış ve diskriminant modelinin, denetçiye zaman ve maliyet tasarrufu sağlaması sebebiyle, sürekliliğin değerlendirilmesinde kullanılmasının denetçi açısından faydalı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research, provide information about the going-concern and contribute to the independent audit literature with adapted sample model that easy to use, does not require extra time and cost to be used in assessing the continuity of the business and this sample model also provides a“reasonable assurance”level of confidence. The selected model was taken from a doctoral thesis considering the future uncertainties regarding the continuity of the business and effectiveness of model were retested on industry and manufacturing enterprises traded on the stock exchange. After, this model was tested on ÇAYKUR Çay İşletmeleri and the results of this test were compared with, the result of continuity assessment conducted by an independent auditor. The comparison results showed that the results of the conventional continuity assessment had parallel results with the selected discriminant model results. So that, it has been achieved as a result, using discriminant model in predicting continuity that can be useful for the auditors since it saves time and cost.