Klasik liberalizm karşısında John Rawls
John Rawls in the face of classical liberalism
- Tez No: 639452
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez John Rawls'un adalet teorisini ve siyasal liberalizmini klasik liberal gelenek ve sosyal sözleşme kuramcıları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bir taraftan Hume, Hegel ve Kant'ın felesefeleri klasik liberalizmin temel kavramlarının bazı özelliklere ve kısıtlamalara sahip olan kurucu özneyi ortaya çıkarmayı sağlarken, diğer taraftan Locke, Hobbes ve Rousseau gibi sosyal sözleşme kuramcılarının Rawls'un genel felsefesine sosyal ve siyasal adalet bağlamında ve mülkiyet sahipliği temelinde demokratik anayasal ve iyi düzenlenmiş toplumun oluşumuna katkısı incelenecektir. Tez kavramsal temel kavramsal çerçevenin ve metodolojinin Rawls düşüncesinde klasik liberalizmle benzerliklerinin olmasına rağmen sonuçları bakımından farklı bir sosyal liberalizme evirildiğinin sonucuna ulaşıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the theory of justice and political liberalism of John Rawls in the framework of classical liberal tradition and social contract theory. On the one hand while Hegel, Hume and Kant's philosophies provides basic conceptions of classical liberal philosophy for Rawls' thinking to come forth constituve individual, which has some features and constraint according to liberalism, on the other hand social contractians such as Locke, Rousseau and Hobbes's contribution to the general philosphy of John Rawls's in the context of social and political justice and to creation of a well ordered society based on property owning constitutional democracy. Although Rawls's liberalism has some similarities with traditional philosphy in the context of basic conceptions of classcical liberalism and methodology, concludes to evolution of a different social liberalism.