Enhanced bidegration of oily wastes
Yağlı atıkların hızlandırılmış ayrışması
- Tez No: 50226
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEN TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) (TÜBİTAK / TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Kirlenme birçok yolla tanımlanabilir. Bunlardan birisi ise, çevresel yaşama zararlı olabilecek herhangi bir atığın ortama atılmasıdır. Petrol dünyanın her yerinde çevre kirlenmesine neden olan temel kirleticilerden biridir. Dünyada toprak ve yeraltı suyu kirlenmesi deniz kirlenmesi kadar önemli yer tutar. Toprağın kirlenmesi temel olarak toprak ortamına kaza nedeniyle yayılma veya dökülme, endüstriyel aktivitelerle oluşur. Bu tezde; toprak ortamında petrolün (motorin) hızlandırılmış biyolojik ayrışması incelenmiştir. Aynca değişik bölümlerde, petrolün genel özellikleri, kirletme kaynaklan, çevresel ortama etkileri, toprak ekosisteminde yağlı atıklar için standartlar ve toprak ortamından petrolün arıtımı metodlan verilmiştir. Bu amaçla deneysel çalışmalar yapılmış, petrolün toprak ormından uzaklaştırılma oranlan incelenerek değerlendirilmiş ve sonuçlar tablo ve grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) Pollution has been defined in many ways. In one sense it is the addition of any material to the environment which will have deleterious effect to life. Petroleum is one of the major pollutants which causes environmental pollution in all parts of the world. Marine pollution as well as soil and groundwater contamination takes place all over the world. It is mainly introduced to the soil by accidental spill or industrial activities. This thesis investigates enhanced biodegradation of petroleum in soil media and includes various chapterson the structure of the petroleum, its sources, effects on the environment, standards for oil in the soil ecosystem, and removing methods of oil in the soil environment. Experiments have been conducted to evaluate the removal efficiency of oil in soil media and results have been given in the form of tables and graphs.